Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zámek Pluhův Žďár

Pluhův Žďár

Zámek Pluhův Žďár, bývalá středověká tvrz, stojí ve středu stejnojmenné obce, v sousedství kostela Narození Panny Marie se hřbitovem. Historie zámku a časté změny majitelů První zmínky o místní tvrzi pocházejí z roku 1267, kdy byl jejím majitelem Pluh z Rabštejna. Ve vlastnictví rodu zůstala tvrz až do 15. století, kdy jej získali postupně Albrecht Rúta z Dírného a Jan s Prokopem z Vojslavic. V 1…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pluhův Žďár
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Jindřichův Hradec
Obec
Pluhův Žďár
Telefon

Zámek Pluhův Žďár, bývalá středověká tvrz, stojí ve středu stejnojmenné obce, v sousedství kostela Narození Panny Marie se hřbitovem.

Historie zámku a časté změny majitelů

První zmínky o místní tvrzi pocházejí z roku 1267, kdy byl jejím majitelem Pluh z Rabštejna. Ve vlastnictví rodu zůstala tvrz až do 15. století, kdy jej získali postupně Albrecht Rúta z Dírného a Jan s Prokopem z Vojslavic. V 16. století koupil tvrz Jan Vrchotický z Loutkova, jehož rodu patřila až do třicetileté války. Roku 1635 koupil značně zdevastovaný statek Jan Eckersdorf z Hlaváče, který začal s opravami sídla. Po jeho smrti roku 1663 získal panství zemský soudce Humprecht Černín z Chudenic, který pokračoval v úpravách staré tvrze na barokní zámek. Ke konci 17. století vystřídal zámek spoustu majitelů.

V 18. století vlastnili po Cavrianim statek se zámkem Deymové ze Střítěže, který zahájili druhou vlnu barokní úpravy. Z této doby patrně zůstala na nádvoří nástěnná malba malíře Františka Resche. Ke konci století koupil zámek kníže Václav z Paaru. Roku 1802 vyhořel se zámkem sousedící panský dvůr a s ním většina vesnice. V 19. století docházelo na zámku k několika drobným úpravám a opravám. Paarové vlastnili Pluhův Žďár až do první pozemkové reformy ve 20. století. Od nich ho roku 1928 odkoupil Bedřich Beneš, bratr pozdějšího prezidenta Edvarda Beneše.

Z té doby pocházejí poslední doložené opravy objektu. Po Druhé světové válce zde sídlilo místní JZD a objekt chátral. Dnes je zámecké sídlo vlastnictvím rodiny Benešovy, kteří jej získali po roce 1992 a zahájili rekonstrukci objektu. Zámek i přes rozsáhlé opravy je přístupný veřejnosti, konají se zde kulturní akce, vystoupení a výstavy.

Tipy na výlet

Podívat se můžete na zámek Dírná, navštívit vodní zámek Červenou Lhotu nebo si prohlédnout provaznické muzeum v Deštné.

Nabídku ubytování najdete v nedaleké Kardašově Řečici.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Třeboni - Třeboň

09.02.2022 - 09.02.2022
Masarykovo námesti 2/I,…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku, kterou pořádá Divadlo J. K. Tyla…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete