Statistika našeho portálu

  • 89 088 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 164 Míst a památek

Zámek Postoloprty

Postoloprty

Mohutná stavba zámku Postoloprty stojí jižně od náměstí za kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Zámek je trojkřídlá dvoupatrová barokní budova se spojovacím jižním křídlem, které se v přízemí otevírá do nádvoří pilířovou arkádou. Směrem do náměstí je zámecký areál uzavřen cennou klasicistní kovovou branou s mříží z roku 1787. Historie zámku Ves Postoloprty je poprvé zmiňována v roce 1125. Pozdější m…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Postoloprty
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Louny
Obec
Postoloprty
Telefon

Fotogalerie k článku

Mohutná stavba zámku Postoloprty stojí jižně od náměstí za kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Zámek je trojkřídlá dvoupatrová barokní budova se spojovacím jižním křídlem, které se v přízemí otevírá do nádvoří pilířovou arkádou. Směrem do náměstí je zámecký areál uzavřen cennou klasicistní kovovou branou s mříží z roku 1787.

Historie zámku

Ves Postoloprty je poprvé zmiňována v roce 1125. Pozdější město vzniklo při bývalém benediktinském mužském klášteře Porta Apostolorum, odkud má i své jméno. Za vlády Jiřího z Poděbrad se ves dostala do vlastnictví rodu z Veitmile a Šebestián z Veitmile zde nechal roku 1514 postavit tvrz. Roku 1600 bylo zdejší panství prodáno Štefanovi Jiřímu ze Šternberka. Ten začal na místě původní tvrze stavět velkolepé zámecké sídlo. Jeho syn Jan Rudolf ze Šternberka prodal roku 1637 Postoloprty i se zámkem Václavu Michnovi z Vacínova, po němž jej zdědil jeho synovec Zikmund Norbert.

Po jeho smrti byl zámek již zdevastovaný a poničený třicetiletou válkou, a takový jej koupil roku 1669 Jiří Ludvík ze Sinzendorfu. Sinzendorf poté začal s velkorysou přestavbou sídla, kdy nechal postavit vysokou čtyřhrannou věž. Po smrti Jiřího prodal zámek jeho syn Ferdinandovi ze Schwarzenberku. Nový majitel začal zámek v letech 1706 – 1718 přestavovat podle návrhu arch. P. I. Bayera v barokním slohu. V roce 1752 byla opravena zámecká fasáda, stržena vysoká zeď obepínající zámek a zasypány všechny příkopy kolem stavby. Na stavu zámku se podepsala i sedmiletá válka a také roku 1768 objekt vyhořel. Jan ze Schwarzenberka ihned přistoupil ke generální opravě zámku, která trvala až do roku 1790, neboť opravované sídlo opět zpustošila pruská vojska ve válce o rakouské dědictví.

V majetku Schwarzenberků zůstal postoloprtský zámek až do roku 1945, kdy přešel do státního vlastnictví. Později sloužil jako depozitář Státní knihovny ČSR v Praze. V současnosti je tento opuštěný a zchátralý zámek v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný.

Tipy na výlet

V nedalekých Lounech si můžete prohlédnout kostel sv. Petra, krásnou budovu bývalého špitálu, Jiráskovy mlýny nebo synagogu.

Nedaleko od Loun najdete také Archeoskanzen Březno nebo zámek Nový Hrad u Jimlína.

Ubytovat se můžete v Lounech.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Městské slavnosti Letní lounské váb…

09.08.2019 - 10.08.2019
Mírové náměstí, Louny

Hudební a kulturní program na několika scénách v centru Loun, vstup ZDARMA, program pro děti!

Žatecká dočesná

06.09.2019 - 07.09.2019
Žatec

Dočesná Žatec 2019 - Slavnosti chmele a piva - tradičních dvoudenní oslavy sklizně chmele, které probíhají v…

Dožínky - Peruc

07.09.2019 - 07.09.2019
Peruc

Jedná se o tradiční již XI. Krajské dožínky Ústeckého kraje, kde se prezentují drobní řemeslníci, vystavovatelé…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 23. červenec

Dnes má svátek Libor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete