Statistika našeho portálu

  • 93 559 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zámek Příchovice

Příchovice

Barokní zámek z 1. poloviny 18. století stojí na místě bývalé tvrze ze 14. století. Zámek se nachází na okraji náměstíčka v Příchovicích. Dnes je opět v soukromých rukou a je přístupný příležitostně, především v čase pořádání koncertů cyklu Haydnových hudebních slavností. Historie zámku Roku 1716 koupil Příchovice Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Nový majitel potřeboval nové sídlo, protože z…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Příchovice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Příchovice
Telefon

Barokní zámek z 1. poloviny 18. století stojí na místě bývalé tvrze ze 14. století. Zámek se nachází na okraji náměstíčka v Příchovicích. Dnes je opět v soukromých rukou a je přístupný příležitostně, především v čase pořádání koncertů cyklu Haydnových hudebních slavností.

Historie zámku

Roku 1716 koupil Příchovice Jindřich Antonín Henigar ze Seeberku. Nový majitel potřeboval nové sídlo, protože zdejší stará tvrz již nesplňovala požadavky šlechty. Proto ji Jindřich Antonín nechal strhnout a v letech 1718 - 1719 na jejím místě postavit nový barokní zámek. Na stavbě nového sídla se podílel plzeňský architekt Jakub Auguston ml. Zámek je stavba typu maison de plaisance. Zámeček sloužil jen k občasnému pobytu a byl později jen málo upravován, tím si zachoval téměř svůj původní vzhled.

Jindřichův syn Jan Václav prodal roku 1784 Příchovice Hugovi Damiánovi hraběti ze Schönbornu, který si v tomto kraji vybudoval rozsáhlé panství. Schönbornové drželi Příchovice až do 20. století, kdy přešel zámek do státního majetku. Po dlouhá desetiletí jej užívala armáda, dnes je zámecký objekt opět v soukromém vlastnictví.

Dispozice zámku

Zámek Příchovice je obdélníková, jednopatrová, jednokřídlá budova s hlavním sálem ve středním rizalitu. Hlavní průčelí s jednoduchým balkónovým portálem, nad kterým je vidět erb Schönbornů. Balkon podepírají sochy atlantů od Lazara Widmanna. Přízemí má valené klenby s koutovými lunetami.

Tipy na výlet

Nedaleko od Příchovic najdete zříceninu hradu Skála, renesanční zámek Lužany nebo zříceninu hradu Kokšín. Zajímavý rozhled po okolí budete mít z rozhledny Kožich u Libákovic. Za návštěvu jistě stojí i gotický vodní hrad Švihov.

Ubytovat se můžete ve Švihově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Letní jarmark na zámku Kozel - Šťáh…

19.07.2020 - 19.07.2020
Zámek Kozel

Velikonoční jarmark na zámku Kozel nám zhatil koronavirus a do podzimního jarmarku je pořád daleko. Rozhodli jsme se…

Street food festival Chotěšov

22.08.2020 - 22.08.2020
Chotěšov

Sraz milovníků street foodových specialit delikátních chutí celého světa - tentokrát ve znamení zmrzliny a prosecca.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 13. červenec

Dnes má svátek Markéta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete