Statistika našeho portálu

  • 97 585 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zámek Raduň

Raduň

Zámek Raduň se nachází ve stejnojmenné obci s přibližně 966 obyvateli, asi 7 km od okresního města Opavy a 8 km od zámku v Hradci nad Moravicí.Historie zámkuNa místě dnešního zámku stála původně středověká tvrz, která od roku 1481 náležela Tvorkovským z Kravař. Středověká tvrz byla v průběhu 16. století přestavěná v čtyřkřídlý renesanční zámek a rod jej vlastnil až do roku 1671. Potom zámek postu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Raduň
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Raduň
Telefon

Fotogalerie k článku

Zámek Raduň se nachází ve stejnojmenné obci s přibližně 966 obyvateli, asi 7 km od okresního města Opavy a 8 km od zámku v Hradci nad Moravicí.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku stála původně středověká tvrz, která od roku 1481 náležela Tvorkovským z Kravař. Středověká tvrz byla v průběhu 16. století přestavěná v čtyřkřídlý renesanční zámek a rod jej vlastnil až do roku 1671. Potom zámek postupně pustl a až v letech 1816-1822 za vlády Jana Larische-Mönnicha byl zámek Raduň opraven a přestavěn podle projektu empírové adaptace architekta Englische. Současně byl upraven park s rybníky. Roku 1832 přišli na panství Blücherové z Wahlstattu, kteří postupně přistavěli úřednický dům, oranžérii, ovčín a patrovou hradební zeď. Rod zde žil až do začátku roku 1949. Veřejnosti byl zámek zpřístupněn v roce 1984, po období devastace prošel areál v letech 1999 až 2004 celkovou památkovou obnovou a zpřístupněn veřejnosti byl opět 25. července 2004.

Podoba zámku

Zámek Raduň má čtvercový půdorys uvnitř s nádvořím, na které se vchází dvěma branami. Při prohlídce zámku navštívíme knížecí pokoje a zbrojnici, mezi největší zajímavosti patří knihovna s dřevěným schodištěm, která obsahuje téměř 16 tisíc svazků. Kolem zámku se rozkládá anglický park o rozloze 28 hektarů, dále se zde nachází empírová oranžerie, zimní zahrada a barokní sýpka. Pod zámkem je farní kostel Nejsvětější trojice v jehož sklepeních se nachází hrobka rodu Blücherů.

Tipy na výlet

V okolí najdete také Weisshuhnovu papírnu a kanál, Bezručovu vyhlídku, městské muzeum nebo vyhlídku Belárie. mnoho zajímavého je k vidění v Opavě. Je to třeba minoritský klášter s kostelem sv. Ducha, kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv. Hedviky nebo františkánský klášter a kostel sv. Barbory. Dále pak Památník Petra Bezruče, Oddělení přírodních věd Slezského zemského muzea, Slezský ústav Slezského zemského muzea, starobylý dům Boží koutek nebo hlásku.

Ubytování najdete v Opavě.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

1. abonetní koncert v Opavě - Opava

24.05.2022 - 24.05.2022
Opava

Charles Ives - Nezodpovězená otázka.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 23. květen

Dnes má svátek Vladimír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete