Statistika našeho portálu

  • 96 835 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zámek Slavkov-Austerlitz - muzeum

Slavkov u Brna

Museum Slavkov v současnosti patří pod zámek Slavkov-Austerlitz, který muzeum spravuje.Muzeum své počátky datuje do dvacátých let 20. století. Od svého prvopočátku se muzeum soustředilo na napoleonskou problematiku. Ve třicátých letech se konaly dvě napoleonské výstavy a v polovině 50. let byla zpřístupněna první stálá expozice věnovaná napoleonským válkám. V roce 1976 byla v přízemí severního zá…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
1, Slavkov u Brna
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Vyškov
Obec
Slavkov u Brna

Fotogalerie k článku

Museum Slavkov v současnosti patří pod zámek Slavkov-Austerlitz, který muzeum spravuje.

Muzeum své počátky datuje do dvacátých let 20. století. Od svého prvopočátku se muzeum soustředilo na napoleonskou problematiku. Ve třicátých letech se konaly dvě napoleonské výstavy a v polovině 50. let byla zpřístupněna první stálá expozice věnovaná napoleonským válkám.

V roce 1976 byla v přízemí severního zámeckého křídla otevřena nová stálá expozice Napoleon a slavkovská bitva. Na svou dobu prvotřídní expozice seznamovala v sedmi místnostech s příčinami vzniku a průběhem francouzské revoluce a s válkami, jež Francie vedla od devadesátých let 18. století až do roku 1815. Hlavní důraz byl kladen na tažení roku 1805 a bitvu u Slavkova. Pozoruhodnou byla světelná mapa, jež průvodci umožňovala přiblížit pohyby jednotlivých vojsk v průběhu bitvy.


Muzejní sbírky

  • Sbírky vztahující se k dějinám Slavkova a jeho okolí - od národopisu po archiválie.
  • Napoleonika - početná sbírka grafik, map i napoleonských karikatur. Ve fondu jsou dále zastoupeny dobové archiválie, a to rakouské a francouzské provenience, militaria, zejména nálezy ze slavkovského bojiště, dále dobové předměty osobní potřeby apod.
  • Archeologické nálezy - pocházející zejména z výzkumu zaniklé středověké vsi Konůvky, ale i ze zámku, města Slavkova a okolních obcí.
  • Mobiliář - předměty pocházející z původního vybavení zámku. Kromě nábytku je to zejména torzo kdysi rozsáhlé barokní kounicovské obrazové sbírky, jejíž počátky spadají do 17. století a jejíž část je návštěvníkům představena při prohlídce zámku. Unikátním celkem je též kounicovská knihovna, obsahující staré tisky z období 16. až počátku 20. století. Jádro knihovny je tvořeno sbírkou knížete Václava Antonína z Kounic z druhé poloviny 18. století, obsahující cenná díla, která si kníže nechával zasílat bez ohledu na cenzuru přímo z Francie, např. spisy francouzských osvícenců a publikace z období revoluce.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 28. leden

Dnes má svátek Otýlie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete