Statistika našeho portálu

  • 94 425 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Zámek Střela

Strakonice

V části města Strakonice, v obci Střela, stojí zámek s půdorysem ve tvaru písmene D. Vedle zámku leží zřícenina hradu z první poloviny 13. století. Zámek Střela obklopuje park. Hrad jako předchůdceHrad Střela byl postaven na strategicky výhodném místě pravděpodobně před polovinou 13. století. Hrad a dvůr jsou prvně doloženy roku 1318 za majitele Bleha ze Střely. V roce 1393 se připomíná jeho nový…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Strakonice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Strakonice
Obec
Strakonice
Telefon

V části města Strakonice, v obci Střela, stojí zámek s půdorysem ve tvaru písmene D. Vedle zámku leží zřícenina hradu z první poloviny 13. století. Zámek Střela obklopuje park.

Hrad jako předchůdce

Hrad Střela byl postaven na strategicky výhodném místě pravděpodobně před polovinou 13. století. Hrad a dvůr jsou prvně doloženy roku 1318 za majitele Bleha ze Střely. V roce 1393 se připomíná jeho nový majitel Mikuláš z Landštejna a Borotína, jehož synové se postavili za husitských válek na stranu táborů. Páni z Landštejna měli Střelu do druhé poloviny 15. století. Roku 1646 patřila Střela Lvu z Rožmitálu, jehož dědicové hrad důkladně přestavěli.

Roku 1536 je zpráva o dolním a horním hradu, což naznačuje přestavbu objektu. Horní hrad byl původní, dolní stál pod ním na jižním svahu na místě nynější kaple. Oba hrady byly opevněny společným příkopem, přes nějž vedly dva mosty, a spojeny chodbou. Sídla zanikla v době třicetileté války. Roku 1654 po konfiskaci i zdejšího majetku získávají panství dědičně jezuité. Střelské panství od roku 1661 spravovala klatovská jezuitská kolej.

Historie zámku

Na místě zničeného hradu nechali postavit klatovští jezuité zámek. Nejprve byla na zbořeništi dolního hradu vystavěna kaple a k ní později přistavěn barokní zámek dokončený před rokem 1720. Zámek sloužil jako obydlí pro úředníky i jako letní sídlo. Tomu odpovídá jeho dispozice. Všechny místnosti obytného křídla jsou přístupné pouze zvenku, z otevřené chodby a terasy. V majetku jezuitů zůstala Střela až do zrušení řádu v roku 1773, pak připadla studijnímu fondu.

Zámeckou budovu s přilehlými zahradami koupil pak strakonický vrchnostenský správce Josef Kraus. Od jeho rodiny získal střelský zámek Erasmus Obst. Ve druhé polovině 19. století dali Obstové zámek celkově opravit, jeho vzhled však nebyl nijak vážně narušen. Rodina Obstů měla Střelu až do roku 1889, poté se zde až do roku 1945 vystřídalo několik majitelů. V současné době je zámek Střela s parkem kolem areálu opět soukromým majetkem. Je přístupný veřejnosti po předchozí dohodě. K vidění jsou zde kromě jiného i unikátní zámecké parkety.

Dispozice zámku

Zámek Střela je jednopatrová budova s pozdně barokním průčelím. Jeho rovnou severní stranu tvoří kamenná terasa a s ní souběžně barokní kaple sv. Jana Křtitele. Obytné křídlo se obloukovitě několikrát zalamuje kolem dvora s nepravidelně rozloženým arkádami. Pod zámkem stojí jednopatrový špýchar (sýpka na obilí). Severně od zámku na vrcholu kopce nad údolím Otavy jsou zachovány trosky středověkého hradu.

Tipy na výlet

Od zámku se můřete vydat na rozhlednu Kbíl, odkud je krásný výhled po kraji a poté si prohlédnout Kbílský dolmen, který se nachází nedaleko rozhledny. Za návštěvu stojí i hrad Strakonice nebo zámek Štěkeň.

Ubytovat se můžete ve Strakonicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Běh Barvám neutečeš - Strakonice

05.06.2021 - 05.06.2021
Strakonice

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš! 7. ročník je tu! Běh, ve kterém není hlavním motivem rychlost, ale…

Burza Tchořovice

31.10.2020 - 31.10.2020
na letišti Tchořovice u…

Auto-moto, antik a sběratelská burza.

Burza Tchořovice

31.10.2020 - 31.10.2020
na letišti Tchořovice u…

Auto-moto, antik a sběratelská burza.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 26. říjen

Dnes má svátek Erik

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete