Statistika našeho portálu

  • 92 440 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 175 Míst a památek

Zámek Toužim

Toužim

Město Toužim, původně dvorec, proboštství a hrad má bohatou historii a četné památky. Město je památkovou zónou, stejně jako části Kosmová a Kojšovice s památkami lidové architektury. Historie hradu a města                              Toužimsko bylo kolonizováno na konci 12. stol. jihočeským velmožem Jiřím z Milevska, který v roce 1185 založil v Milevsku klášter premonstrátů a odkázal mu svůj ma…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Toužim
Oblast
Severozápad
Kraj
Karlovarský kraj
Okres
Karlovy Vary
Obec
Toužim
Telefon

Fotogalerie k článku

Město Toužim, původně dvorec, proboštství a hrad má bohatou historii a četné památky. Město je památkovou zónou, stejně jako části Kosmová a Kojšovice s památkami lidové architektury. 

Historie hradu a města                              

Toužimsko bylo kolonizováno na konci 12. stol. jihočeským velmožem Jiřím z Milevska, který v roce 1185 založil v Milevsku klášter premonstrátů a odkázal mu svůj majetek včetně Toužimska. Po příchodu premonstrátů zde vyrostlo opevněné proboštství s kostelem sv. Jana Křtitele a hospodářským dvorem. První písemná zmínka o Toužimi však pochází až z roku 1354. Po vyplenění milevského kláštera v roce 1420 se konvent s opatem uchýlili do Toužimi, odkud byli roku 1430 vyhnáni husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic, který se v roce 1437 stal zástavním držitelem toužimského zboží. Proboštství postupně přeměnil na hrad a předal svému synovi Janovi.

Předhradí sídla tvořil hospodářský dvůr a kostel. Po založení města v roce 1469 se hrad stal organickou součástí opevněného města. Již na počátku 16. stol. byl za pánů z Plavna vybudován při západní straně donjonu mohutný třípodlažní palác. Postupným rozšiřováním, renesančními a barokními přestavbami a úpravami objektu vznikl členitý komplex Horního zámku. Renesanční přestavbou prošlo i předhradí, které se do roku 1544 přeměnilo na dnešní Dolní zámek. Po roku 1620 byl vyhořelý zámek nákladně obnoven vévodou Juliem Jindřichem na velkolepé reprezentativní šlechtické sídlo. Při stavbě zámecké zahrady severně od zámku zanikl proboštský kostel sv. Jana Křtitele a na jeho místě byla vystavěna kaple sv. Kříže. Po požáru v roce 1652 byl zámecký areál opět obnoven a později byl také vybudován i vrchnostenský pivovar, který později nahradila nynější barokní novostavba zámeckého pivovaru. Od poloviny 17. stol. postupně ztrácí rozsáhlý zámecký areál svojí rezidenční funkci a započal chátrat.

Podoba zámku

Od roku 2016, kdy vznikl spolek Živý zámek Toužim z.s. náš zámek ožívá. Nádvoří zámku bylo vyčištěno. Nebezpečné prostory byli zabezpečeny a probíhají na nich pomalu ale jistě záchrané práce. Janův Hrad dostal kompletní novou "provizorní" střechu. Na nádvoří pořádáme tam kulturní akce a přez léto (červenec - září) je zámek o víkendech zpřístupněň i pro turisty.

Tipy na výlet

Po okolí Toužimi se můžete rozhlédnout z rozhledny Třasák. Nedaleko Toužimi stojí také zřícenina kostela sv. Blažeje. Na výlet se můžete vydat i na zámek a hrad v Bečově nad Teplou. Podívat se můžete také na o něco vzdálenější barokní zámek Bezdružice.

Ubytování najdete přímo v Toužimi.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

27.02.2020 - 27.02.2020
Dům kultury Ostrov…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

14.03.2020 - 14.03.2020
Alžbětiny Lázně V.,…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Vítání jara na Horní hradě - Krásný…

28.03.2020 - 28.03.2020
Horní hrad 1, Krásný Les

První tradiční akce letošního roku už se blíží! Přijďte s námi na Hauenštejn přivítat jaro. A že bude veselo, to je…

Strollering® Závody kočárků - Karl…

05.04.2020 - 05.04.2020
Karlovy Vary

Již 9. ročník se uskuteční tradičně ve STEJNÝ DEN (5. dubna 2020), ve STEJNOU HODINU (15hod), PO CELÉ ČR ve 21 městech…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 17. únor

Dnes má svátek Miloslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete