Statistika našeho portálu

  • 97 920 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zámek Trmice

Trmice

Historie zámkuV Trmicích již ve 13. století stávala tvrz, která byla v 1. polovině 17. století přebudována na barokní zámek. Ještě roku 1926 byl tento Starý zámek opraven, ale pro značnou zchátralost stavby musel být roku 1965 zlikvidován.Nový, současný zámek v Trmicích nechal postavit hrabě Albert Nostic v letech 1856 - 1863 ve stylu anglické novogotiky. Projektantem byl známý vídeňský architekt…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Trmice
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Ústí nad Labem
Obec
Trmice
Telefon

Historie zámku

V Trmicích již ve 13. století stávala tvrz, která byla v 1. polovině 17. století přebudována na barokní zámek. Ještě roku 1926 byl tento Starý zámek opraven, ale pro značnou zchátralost stavby musel být roku 1965 zlikvidován.

Nový, současný zámek v Trmicích nechal postavit hrabě Albert Nostic v letech 1856 - 1863 ve stylu anglické novogotiky. Projektantem byl známý vídeňský architekt Heinrich Ferstel. Roku 1919 Nový zámek zakoupil ústecký továrník Wolfrum. Od něj jej později získalo město Ústí nad Labem. Až do roku 1964 v zámku sídlilo městské muzeum. Pak bylo pro havarijní stav objektu uzavřeno a zámku hrozila demolice v souvislosti s výstavbou nové dálnice. Zámek byl naštěstí zachráněn a dnes zde sídlí muzeum města Trmice, které se úplně osamostatnilo od Ústí nad Labem roku 1994. V roce 1997 byl zámek nově zrekonstruován. Dnes objekt slouží jako kulturní centrum města a je volně přístupný pro návštěvníky.

Zámecké interéry a expozice

Mezi zajímavosti interiéru sídla patří především "Mramorový sál" s šesti obrazy Aloise Bubáka, na nichž jsou zachyceny jednotlivé fáze stavby obou zámků v Trmicích. Pěkné jsou také kazetové stropy v zámeckém sále. Expozice zámku je volně přístupná jako celý objekt. V několika sálech můžeme vidět stálou expozici věnovanou historii a současnosti modelové železnice. Jsou zde nejen různě velká funkční kolejiště, ale také zajímavé a unikátní modely. Jeden sál objektu je věnován stálé expozici o historii hutnictví v Ústeckém kraji. Na zámku je také možné navštívit Nosticovu galerii jako upomínku na stavitele zámku. Galerie je umístěna ve vestibulu a v levé části přízemí, a jejím úkolem je poskytnout příležitost vystavovat díla profesionálním i amatérským výtvarníkům.

Tipy na výlet

Navštívit můžete zříceninu hradu Kyšperk nebo zříceninu hradu Krupka. V nedalekých Teplicích můžete vystoupit na rozhlednu Letná, navštívit zámek nebo lázně, navštívit zříceninu hradu Doubravská Hora. V Chabařovicích najdete Soukromé muzeum kávových mlýnků.

Ubytovat se můžete přímo v Ústí nad Labem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bezpečně na kole - Ústí nad Labem

16.07.2022 - 16.07.2022
Labská stezka u…

Srdečně vás zveme na další ročník dnes již tradiční bezpečnostně preventivní akce pro všechny cyklisty, bruslaře či…

Orchestr nové generace Lords Of The…

05.11.2022 - 06.11.2022
Ústí nad Labem

LORDS OF THE SOUND se vrací do České republiky s novým programem "The Music of Hans Zimmer"

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. červenec

Dnes má svátek Prokop

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete