Statistika našeho portálu

  • 102 670 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Velké Hoštice

Velké Hoštice

Nedaleko obce Velké Hoštice na Opavsku stojí uprostřed parku klasicistní zámek. Zajímavostí je, že obec Velké Hoštice byla k Československu připojena až roku 1920. Historie zámku Ve druhé polovině 18. století hrabě Ignác Dominik Chorinský nechal ve Velkých Hošticích vystavět na místě starého panského sídla zámek v pozdně barokním slohu. Stavitelem zámku byl Jakub Paneck a fresky pocházejí od pros…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velké Hoštice
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Velké Hoštice
Telefon

Nedaleko obce Velké Hoštice na Opavsku stojí uprostřed parku klasicistní zámek. Zajímavostí je, že obec Velké Hoštice byla k Československu připojena až roku 1920.

Historie zámku

Ve druhé polovině 18. století hrabě Ignác Dominik Chorinský nechal ve Velkých Hošticích vystavět na místě starého panského sídla zámek v pozdně barokním slohu. Stavitelem zámku byl Jakub Paneck a fresky pocházejí od prostějovského barokního malíře Antonína Sebastiána. V roce 1792 přešel majetek na hrabata Sprinzensteiny, kterým patřil až do roku 1945.

Zámek se stal významným střediskem kulturního a společenského života. Konala se zde divadelní přestavení, hudební akademie a taneční reduty, při kterých hrála zdejší stálá zámecká kapela, kterou vedl skladatel Josef Puschman. Častým hostem tady byl nejslavnější Mozartův současník Karl Dittersdorf. Hoštický zámek obklopuje krajinářský park založený počátkem 19. století. Kolem roku 1840 bylo přistavěno zadní jednopatrové křídlo a objekt byl přestavěn do dnešní klasicistní podoby. V současné době je vlastníkem zámku obec Velké Hoštice a slouží k obecním i komerčním účelům. Je zde umístněna archeologická expozice a výstava z novějších dějin obce. V zámku sídlí dům s pečovatelskou službou. Je zde také možnost navštívit zdejší vinotéku nebo restauraci.

Tipy na výlet

Podívat se na výlet můžete třeba do Skanzenu Bolatice, na zámek Šilheřovice, zámek Kravaře, na zříceninu hradu Přerovec, zámek Raduň nebo na empírový zámek Hradec nad Moravicí. V Opavě najdete minoritský klášter s kostelem sv. Ducha, kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv. Hedviky nebo františkánský klášter a kostel sv. Barbory. Mimo církevních památek vás možná také zaujme Památník Petra Bezruče, Oddělení přírodních věd Slezského zemského muzea, Slezský ústav Slezského zemského muzea, starobylý dům Boží koutek nebo hláska.

Ubytovat se můžete v Opavě.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kováři 2024 - Háj ve Slezsku

03.08.2024 - 04.08.2024
Háj ve Slezsku

Již jedenáctý ročník Kovářských sonát 2024!

Traktoriáda Guntramovice 2024 - Bud…

03.08.2024 - 03.08.2024
Budišov nad Budišovkou

SDH Guntramovice zve na 18.ročník Traktoriády.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 12. červenec

Dnes má svátek Bořek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete