Statistika našeho portálu

  • 92 009 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zámek Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice

Zámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zajímavým prostorem s nenápadným, ale osobitým kouzlem. Zámek, ležící nedaleko města Benešov, se nachází ve stejnojmenném městysu s přibližně 895 obyvateli ve Středočeském kraji. Již 50 let součástí Národního muzeaDnešní zámek Vrchotovy Janovice byl původně vodní tvrzí z roku 1350, kterou nechali koncem 16. stol. renesančně přestavět páni…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vrchotovy Janovice
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Vrchotovy Janovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Zámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zajímavým prostorem s nenápadným, ale osobitým kouzlem. Zámek, ležící nedaleko města Benešov, se nachází ve stejnojmenném městysu s přibližně 895 obyvateli ve Středočeském kraji.

Již 50 let součástí Národního muzea

Dnešní zámek Vrchotovy Janovice byl původně vodní tvrzí z roku 1350, kterou nechali koncem 16. stol. renesančně přestavět páni z Říčan. V roce 1766 ji František Antonín Vrtba nechal pozdně barokně upravit. Ve 2. polovině 19. stol. změnili vzhled zámku zdejší páni Vratislavové z Mitrovic, budova tak získala konečnou úpravu ve stylu romantické gotiky. Za času posledních soukromých majitelů, Nádherných z Borutína, zejména v 1. polovině 20. stol., byl zámek pozoruhodným místem, kde se uprostřed starého krajinářského parku setkávali hosté baronky Sidonie Nádherné.

Během 2. světové války sloužil zámek jako vojenské velitelství a kasárna. Vrchotovy Janovice byly vystěhovány a postupně zde byl zřízen "výchovný tábor" pro uprchlíky z pracovního nasazení v Německu, "koncentrační tábor" pro lidi se židovskými příbuznými, a "koncentrační tábor" pro politické vězně, pobočka tábora Flossenburg . Po roce 1945 se v zámku vystřídala sovětská i československá armáda, později byl vyvlastněn a využíván jako sklad textilu i pro sbírky Okresního archivu. Nyní je zámek Vrchotovy Janovice spolu s parkem součástí Národního muzea.

Dispozice zámku

Zámek Vrchotovy Janovice je dvoupatrová budova s trojúhelníkovým dvorem a s arkádovou chodbou v přízemí jednoho křídla. Na průčelí je mnoho drobných architektonických prvků. Před zámkem stojí hospodářské budovy rovněž ve stylu romantické gotiky. Z původní tvrze se nám dodnes dochovaly valené klenuté sklepy a gotické portálky. Dominantou vnitřních prostor zámku jsou nástěnné malby s náměty z řecké mytologie od F. Dallingera a dřevené sochařské práce z dílny L. Widmana z let 1762 - 1766. Přístupná je i bývalá zámecká kaple z 2. poloviny 18. stol.

Unikátní zámecký park

K zámku náleží i krajinářsky park, jehož současná podoba se utvářela více než 200 let. Tato přírodní památka je výsledkem spolupráce osobitých majitelů se zahradními odborníky a šikovnými architekty, jakým byl například Camillo Schneider. Svou plochou patří sice k menším zámeckým parkům, ale díky jeho atmosféře a harmonii, která zde panuje, je jedním z nejvíce obdivovaných parků středních Čech.

Návštěva zámku nám dnes nabízí kromě jiného i prohlídku stálých expozic Národního muzea, jedná se o "Společnost v Čechách 19. stol.", kde autoři usilovali o pohled do života našich nedávných předků, dále je součástí expozice "Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice", výstava nám přibližuje významné osobnosti literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku a "České zvonařství", kde máme možnost spatřit technologii výroby zvonů, zvony a zvonky od středověku až do 19. stol. Mezi nejvýznamnější patří mistrovská díla předních zvonařů renesančních Čech.

V roce 2006 prošel zámek rozsáhlou stavební rekonstrukcí. Zámek má nová okna, restaurovaný portál hlavní brány, v linii střech byly obnoveny novogotické věžičky s praporky a cimbuřím, na severovýchodním nároží znovu stojí původní sakristie. Nově je také možnost projít se po naučné stezce Po stopách Sidonie Nádherné.

V okolí můžete navštívit také tvrz Martinice nedaleko Votic nebo zámek Kosova Hora.

Ubytovat se můžete například ve Voticích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Miroslav Paleček - Ježkárny - Týnec…

25.01.2020 - 25.01.2020
Týnec nad Sázavou

Písničkář je znám nejen jako polovina semaforského dua Paleček & Janík, ale také jako originální interpret písní…

Tankový den v Lešanech

29.08.2020 - 29.08.2020
Lešany

Tradiční Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

čtvrtek 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete