Statistika našeho portálu

 • 94 517 Akcí v kalendáři
 • 5 386 Ubytovacích zařízení
 • 24 187 Míst a památek

Zámek Vrchotovy Janovice - stálá expozice Národního muzea

Vrchotovy Janovice

Zámek ve Vrchotových Janovicích u Votic, původně středověká vodní tvrz pánů z Janovic, dnes romantický zámek, je již takřka 50 let součástí Národního muzea, a je tak jeho významným výstavním prostorem. Návštěva zámku nabízí prohlídku stálých expozic: "Společnost v Čechách 19. století", "Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice" a "České zvonařství".Rilke, Kraus a Vrchotovy …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Zámek ve Vrchotových Janovicích u Votic, původně středověká vodní tvrz pánů z Janovic, dnes romantický zámek, je již takřka 50 let součástí Národního muzea, a je tak jeho významným výstavním prostorem. Návštěva zámku nabízí prohlídku stálých expozic: "Společnost v Čechách 19. století", "Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice" a "České zvonařství".


Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice

 • významné osobnosti literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku

Své oblibě v literárních kruzí vděčí zámek pozoruhodné bytosti - baronce Sidonii Nádherné z Borutína. Narodila se tu a od časů, kdy dospěla, do doby, kdy emigrovala, byla středem společnosti literátů, výtvarníků, politiků a filosofů, která se zde - postupně, během let, jednotlivě i v měnících se skupinách - scházela.
Rainer M.Rilke, Karl Kraus, Max Švabinský, Viktor Stretti, Karel Čapek, Antonín Podlaha, Adolf Loos, Camillo Schneider, Mechtilda Lichnowská – to je výčet osobností, které pobývaly na janovickém zámku.


České zvonařství

 • historie zvonařského řemesla na území Čech a Moravy

Stálá expozice, jediná svého druhu v České republice, je umístěná v autentickém prostředí bývalé vodní tvrze. Prezentuje podstatnou část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající více než 150 kusů.

Pro návštěvníky je působivé setkání s mistrovskými díly dávných zvonařů - obrovskými zvony z věží kostelů, vzácnými křtitelnicemi, hmoždíři, klepadly, i malými stolními nebo oltářními zvonky. Prohlídku doprovází hlasy zvonů, zvonkoher a dobová hudba.


Společnost v Čechách 19. století

 • historické doklady v dobovém interiéru

Autoři expozice usilovali o to, aby se současní návštěvníci mohli intenzivně a zajímavě dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly.

To vše - v působivém prostředí interiéru zámku - mezi stovkami originálních předmětů (obrazů, šatů, nábytku, hraček, rozmanitých vzácných či kuriózních drobností).

Stálé expozice

 • Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice – významné osobnosti nejen literárního světa, které v minulosti pobývaly na janovickém zámku
 • Expozice Společnost v Čechách 19. století – historické doklady v dobovém interiéru
 • Expozice České zvonařství – zvonařské řemeslo na území Čech a Moravy

Vstupné

 • Zámek:

Plné: 50 Kč
Snížené:30 Kč
Rodinné:80 Kč
Školní skupiny: 20 Kč/os
Výstavy: plné 20 Kč, snížené 10 Kč

 • Park:

Plné: 50 Kč
Snížené:30 Kč
Rodinné:80 Kč
Školní skupiny: 20 Kč/os

Výstavy: v ceně

(návštěva bez průvodce): vstup volný

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete