Statistika našeho portálu

  • 100 280 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Zámek Zbiroh

Zbiroh

Dříve hrad, dnes novorenesanční zámek Zbiroh, leží na kopci nad stejnojmenným městečkem, uprostřed velkého parku. Městečko Zbiroh se nachází v okrese Rokycany.Zámek Zbiroh - ateliér Alfonse MuchyPůvodní hrad byl založen kolem poloviny 13. století pány ze Zbiroha. Prameny uvádí bratry Chřena a Sulislava. V průběhu staletí se na Zbirohu vystřídala řada majitelů. Byly to významné šlechtické rody Rož…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zbiroh
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Rokycany
Obec
Zbiroh
Telefon

Fotogalerie k článku

Dříve hrad, dnes novorenesanční zámek Zbiroh, leží na kopci nad stejnojmenným městečkem, uprostřed velkého parku. Městečko Zbiroh se nachází v okrese Rokycany.

Zámek Zbiroh - ateliér Alfonse Muchy

Původní hrad byl založen kolem poloviny 13. století pány ze Zbiroha. Prameny uvádí bratry Chřena a Sulislava. V průběhu staletí se na Zbirohu vystřídala řada majitelů. Byly to významné šlechtické rody Rožmberků, Kolowratů, Šternberků a Lobkoviců. Za Lobkoviců byl hrad renesančně přestavěn, ale roku 1609 byl Popelu z Lobkovic zkonfiskován a stal se císařským majetkem. V té době začal sloužit jako vězení pro politické odpůrce.

Za třicetileté války vyhořel a následovaly barokní úpravy a ještě později klasicistní přestavba, aby mohl Zbiroh sloužit jako správní centrum panství. Roku 1868 koupil Zbiroh Henry Strousberg, úspěšný pruský podnikatel na železnici. Ten měl se zbirožským panstvím rozsáhlé plány a chtěl z něj vybudovat průmyslové centrum. Při této snaze zdevastoval okolí zámku a samotný zámek nechal přestavět v novorenesančním slohu.

Přestavba proběhla v letech 1869 – 1870 a ze Zbirohu se tak stalo honosné reprezentativní sídlo. Posledními soukromými majiteli Zbirohu byli v letech 1879-1945 Colloredo-Mansfeldové. Za jejich držení zde v letech 1912-1928 pobýval malíř Alfons Mucha, který na zámku vytvořil své nejznámější dílo - Slovanskou epopej. Další osudy zámku již tak veselé nebyly. Za druhé světové války se na Zbirohu usadil štáb SS a od roku 1945 zabrala objekt na půl století armáda. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen potomkům rodu Colloredo-Mansfeld. Po rekonstrukci byl v roce 2005 zámek zpřístupněn veřejnosti.

Učebnice architekury

Prohlídka Zbirohu stojí za to. Během prohlídkového okruhu lze totiž vidět průřez hned několik stavebními slohy od románského až po secesi. Stavba má dvoudílnou dispozici, která využívá půdorys původního hradu. Raně gotické období původního hradu připomíná ještě 23 metrů vysoká válcová věž, z doby kolem roku 1470 se dochovala jedna z původních čtyř bašt a kaple s gotickým arkýřem, zdobeným nástěnnými malbami v nejstarším severním křídle. Bezesporu největší zajímavostí původního hradu je studna, která svými přibližně 152 metry je jedna z nejhlubších v Evropě. Přední patrový zámek je v jádře renesanční, v nároží s baštami. Jižní křídlo z poslední stavební úpravy z roku 1870 má v patře velký sál, kde byl Muchův ateliér.

Pohádková svatba na Zbirohu

Na zámku Zbiroh můžete uspořádat svatbu až pro 200 hostů s možnostní kompletního servisu! V případě zájmu o více informací, kontaktujte Renatu Páchovou (svatba@zbiroh.com).

Tipy na výlet

Ve Zbirohu můžete také navštívit Městské muzeum. Nedaleko od města se nachází také rozhledna Cerhovice nebo kostel sv. Petra. Zajímavé je také Železářské a slévárenské muzeum v Komárově. Podívat se můžete také na zámek Hořovice.

Ubytovat se můžete také v Hořovicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. červen

Dnes má svátek Gita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete