Statistika našeho portálu

  • 92 629 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Zámek Žleby

Žleby

Romantický zámek Žleby je dominantou a největším lákadlem stejnojmenné obce s přibližně 1300 obyvateli nedaleko města Kutná Hora ve Středočeském kraji.Od gotického hradu po romantický zámekJiž v roce 1052 zde stávala strážní věž, kterou změnil Jindřich z Lichtenburku na gotický hrad, dnes neznámé podoby, zmiňovaný roku 1289. Zámek byl tedy původně gotický hrad pánů z Lichtenburku. V roce 1353 se …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Žleby
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Kutná Hora
Obec
Žleby
Telefon

Fotogalerie k článku

Romantický zámek Žleby je dominantou a největším lákadlem stejnojmenné obce s přibližně 1300 obyvateli nedaleko města Kutná Hora ve Středočeském kraji.

Od gotického hradu po romantický zámek

Již v roce 1052 zde stávala strážní věž, kterou změnil Jindřich z Lichtenburku na gotický hrad, dnes neznámé podoby, zmiňovaný roku 1289. Zámek byl tedy původně gotický hrad pánů z Lichtenburku. V roce 1353 se staly Žleby královským majetkem. Za husitských válek byl rozbořen, a na starých základech vznikl v 15. stol. nový hrad. Královský majetek pak přešel do vlastnictví rodu Černínů, později Trčků z Lípy. V polovině 18. stol. získali žlebské panství Auerspergové, kterým patřilo téměř dvě století. Po barokní vnější a vnitřní úpravě doznaly Žleby největší změnu za romantické přestavby v letech 1849 - 1868, provedené arch. Fr. Schmoranzem a B. Škvorem podle anglických předloh.

Poblíž zámku se nachází ZOO park, kde si může návštěvník prohlídnout bílé jeleny, dravé ptáky, černou i domácí zvířenou. V letních měsících je možné vidět sokolníky při ukázkách své práce s cvičenými dravci.

Zámek Žleby - kouzlo staré Anglie

Dominantou zámku Žleby je mohutná válcová věž s kuželovitou střechou. Nad bránou vstupního průčelí si můžeme prohlídnout reliéf býka od sochaře J. Maxe. Zámek je čtyřkřídlý, jedno a dvoupatrový s lichoběžníkovým nádvořím ještě z renesančních dob s arkádami v přízemí i v patře. K zámku přiléhají bývalé hospodářské budovy, byty pro úřednictvo a zámecké divadlo. Hlavní schodiště vede k reprezentační velké jídelně (rytířskému sálu) v 1. patře.

V zámku je přístupných 16 místností a velká veranda, interiéry jsou vybaveny cenným historickým mobiliářem ze 16. a 17. století. Jsou zde pozoruhodné šperkovnice s intarziemi, sekretáře, skříně, truhly, sedací nábytek. Pseudohistorický nábytek je dílem místních truhlářů a řezbářů. Ti zhotovili i dřevěné obklady stěn a kazetové stropy. Historizující atmosféru prostředí podtrhují soubory rytířských brnění, pušek, sečných a bodných zbraní, dále obrazy, italská majolika, české sklo, delftská a německá fajáns, malované poháry, kovotepecké práce, lustry, kachlová kamna, hodiny a ojedinělá sbírka barevných vitráží ze 16. a 17. století. Na stěnách jsou četné lovecké trofeje i kožené tapety.

Pro návštěvníky je prohlídka rozdělena do dvou tras. První zahrnuje romantické interiéry, gotickou zámeckou kapli a kuchyni s původním vybavením. Na druhém okruhu je možné se kochat výhledem do okolí z Velké věže - vidět je např. blízká Čáslav či Golčův Jeníkov. Okruh pokračuje prohlídkami pokojů a ložnic pro hosty a prohlídkou rozsáhlých sklepních prostor, kde po celou sezónu probíhají výstavy Sdružení výtvarníků České republiky. Také je možné navštívit nově zrestaurované zámecké divadlo se zázemím.

Tipy na výlet

V nedaleké Čáslavi najdete staré městské opevnění nebo synagogu. V Nových Dvorech je k vidění zámek Kačina. U Licoměřic stojí malá soukromá rozhledna Na kopečku. V Třemošnici můžete navštívit městskou galerii. Vydat se můžete i na gotickou tvrz Semteš, zříceninu tvrze Svojšice a zříceninu hradu Oheb.

Ubytování naleznete v Třemošnici.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Čokoládový festival - Kutná Hora

06.03.2020 - 08.03.2020
KD, U Lorce 57, Kutná…

Přijďte se bavit s celou rodinou! Připravené jsou pro návštěvníky kvízy, soutěže a spousty dárků! Hlavním programem…

Velikonoční tvořivé dílny - Kutná H…

15.03.2020 - 15.03.2020
Sokolovna Malín, U…

V sále sokolovny si na více jak patnácti stanovištích mohou malí i velcí vyrobit rozmanité velikonoční dekorace,…

Oslavy Rovnodennost v Sedlecké kate…

20.03.2020 - 20.03.2020
Sedlecká katedrála

Páteční Rovnodennost zahájí herec David Prachař, o hudební doprovod se postará energická jazzová zpěvačka s…

Vítání jara a vynášení Morany - Kut…

20.03.2020 - 20.03.2020
Vlašský dvůr,…

Nejdříve ho nazdobíme, poté s ním dvířka k jaru otevřeme. Koho, že to nazdobíme? Klíč a paní zimu Moranu, kterou do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 27. únor

Dnes má svátek Alexandr

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete