Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Aurešperk

Bystřice nad Pernštejnem

Nevýrazné zříceniny hradu Aurešperk se skrývají v záhybu říčky Bystřice asi 3 km východně od okraje městečka Bystřice nad Pernštejnem. Podél říčky Bystřice k ní z městečka vede turistické značení. Areál hradu je volně přístupný.Historie hraduHrad byl, soudě podle archeologických nálezů, založen koncem 13. století. Okolní kraj patřil v té době Pernštejnům, a proto jej můžeme považovat za pravděpod…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bystřice nad Pernštejnem
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Bystřice nad Pernštejnem
Telefon

Nevýrazné zříceniny hradu Aurešperk se skrývají v záhybu říčky Bystřice asi 3 km východně od okraje městečka Bystřice nad Pernštejnem. Podél říčky Bystřice k ní z městečka vede turistické značení. Areál hradu je volně přístupný.

Historie hradu

Hrad byl, soudě podle archeologických nálezů, založen koncem 13. století. Okolní kraj patřil v té době Pernštejnům, a proto jej můžeme považovat za pravděpodobné zakladatele hradu, který se s velkou mírou pravděpodobnosti původně jmenoval Bystřice. V písemných pramenech je Aurešperk (toto jméno hrad získal pravděpodobně v souvislosti s prosazováním rodové legendy, která se vztahuje k erbovnímu znamení rodu – Auerochs znamená zubr) zmiňován pouze třikrát. První dvě zmínky z let 1325 a 1335 jmenují jako majitele hradu Geruši a jejího otce Jimrama z Aurešperka. Potřetí je roku 1412 hrad označován jako pustý -Pernštejnové si za své sídlo vybrali jiný ze svých hradů.

Podoba hradu

Hradní areál je od okolního terénu oddělen říčkou Bystřicí a příkopem s mohutným valem. Hradní jádro bylo obehnáno hradbou, do níž byla na západní straně vestavěna okrouhlá věž. Při severní straně hradby se nacházel palác. Přístup do hradního jádra chránil příkopem oddělený objekt na východní straně. Pravděpodobně se jednalo o další okrouhlou věž. Nejvýraznější součástí zříceniny je dnes polovina věže v hradbě, příkop a val. Méně výrazné jsou střepy paláce a druhé věžovité stavby chránící přístup do hradu.

Tipy na výlet

V Bystřici nad Pernštejnem najdete také Městské muzeum, poblíž zříceninu hradu Zubštejn, zříceninu hradu Pyšolec, krásný hrad Pernštejn, Lyžařský areál Karasín nebo rozhlednu Karasín. Vodní nádrž Vír jistě stojí také za návštěvu.

Ubytovat se můžete v Bystřici nad Pernštejnem.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

BLUE STYLE PRIMA FEST 2024

12.07.2024 - 13.07.2024
Zvole

Letní rodinný festival BLUE STYLE PRIMA FEST, který přináší zábavu pro celou rodinu, se nezadržitelně blíží a odtajňuje…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete