Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Blansek

Vavřinec

Rozlehlá zřícenina hradu Blansek se nachází v blízkosti Punkevních jeskyň přibližně 5 km východně od města Blansko. Na volně přístupný hrad vede odbočka z turisticky značené trasy mezi obcemi Sloup a Vilémovice.Historie hraduZakladatelem hradu byl s největší pravděpodobností olomoucký biskup Bruno ze Schauenburgu. První zmínka o něm pochází z roku 1275, předpokládá se, že byl založen nedlouho pře…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vavřinec
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Vavřinec
Telefon

Rozlehlá zřícenina hradu Blansek se nachází v blízkosti Punkevních jeskyň přibližně 5 km východně od města Blansko. Na volně přístupný hrad vede odbočka z turisticky značené trasy mezi obcemi Sloup a Vilémovice.

Historie hradu

Zakladatelem hradu byl s největší pravděpodobností olomoucký biskup Bruno ze Schauenburgu. První zmínka o něm pochází z roku 1275, předpokládá se, že byl založen nedlouho před tímto rokem. Hrad byl udělován jako léno mocným panským držitelům Erhardovi z Kunštátu a Skal, Alešovi z Kunštátu a Lysic a Vilémovi Zajícovi z Valdeka, kteří měli za úkol udržet na biskupských statcích klid. Koncem první poloviny 14. století byl hrad rozšířen, soudě dle listiny z roku 1349, podle níž získal purkrabí hradu Mikuláš od biskupa Jana Volka za stavební činnost jako odměnu rychtu ve Svitavách. V období husitských válek byl hrad pravděpodobně obléhán, ale zcela jistě nedobyt, a to díky vedení obránců hradu Janem ze Studnice. V roce 1440 se na hradě konal sněm biskupských leníků, což jasně svědčí o tom, že hrad nedošel výrazné újmy. Zánik hradu podle archeologických nálezů zapříčinil požár. V roce 1461 se uvádí jako pustý.

Podoba hradu

Hrad Blansek byl vystavěn ve dvou základních fázích. Starší zadní část hradu byla dvojdílná, oddělení částí bylo vyřešeno nikoliv příkopem, nýbrž pouze hradbou. Nejbezpečnější místo zadní části hradu zaujal trojprostorový palác, vstup do hradu zajišťovala budova vysunutá do svahu na severovýchodní straně. Čelo hradního jádra jistila dvojice hradeb a před nimi jsoucí dvojitý příkop a skalnatý oblouk valu uprostřed nich. Přední část hradu byla vystavěna před polovinou 14. století. Tvořila ji hradba, na nejvyšším místě stojící hranolová věž, chránící přístupovou cestu a v hradbě z boku zakomponovaná brána. Dvě křídlové zdi pak bránily nepřátelům v proniknutí do příkopu. Dnes jsou zde k spatření čestné zříceniny hradeb, malý roh hranolové věže a ve starší části výrazný střep zdiva paláce a část zdiva brány.

Tipy na výlet

Navštívit můžete zámek Blansko, Galerii města Blansko, Muzeum Blansko, rozhlednu Podvrší u Blanska, Kateřinskou jeskyni, Sloupsko-šošůvské jeskyně, propast Macochu nebo jeskyni Kůlna. Za návštěvui stojí i zřícenina hradu Holštejn nebo Muzeum větrný mlýn.

Ubytovat se můžete v Blansku.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete