Statistika našeho portálu

  • 102 704 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Čejchanův hrádek

Chocerady

Skromné pozůstatky Čejchanova hrádku (jinak též zvaného Čejchanov) se nacházejí na ostrožně nad řekou Sázavou přibližně 200 m západně od obce Komorní Hrádek. Neznačená cesta na volně přístupný hrádek vede kolem kurtů a čističky.Sídlem loupeživého rytířeSídlo bylo založeno koncem 13. století jedním z předků pánů z Dubé. Poprvé je jako pouhý Hrádek zmiňován roku 1318. Své přízvisko získal až po Čej…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Chocerady
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Chocerady
Telefon

Skromné pozůstatky Čejchanova hrádku (jinak též zvaného Čejchanov) se nacházejí na ostrožně nad řekou Sázavou přibližně 200 m západně od obce Komorní Hrádek. Neznačená cesta na volně přístupný hrádek vede kolem kurtů a čističky.

Sídlem loupeživého rytíře

Sídlo bylo založeno koncem 13. století jedním z předků pánů z Dubé. Poprvé je jako pouhý Hrádek zmiňován roku 1318. Své přízvisko získal až po Čejchanovi z Hrádku, připomínaném roku 1356. Kolem roku 1400 získal Hrádek Jan Zoul z Ostředka, známý loupeživý rytíř. V roce 1404 hrádek oblehla zemská hotovost pod vedením arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Házmburka, hrad dobyla, zbořila a milého Zoula zajala. V Praze jej čekalo veřejné oběšení. Hrádek již nebyl obnoven. Čejchanovské zboží získal od krále Václava IV. podkomoří Mikuláš Augustin z Prahy. Nedaleký Komorní Hrádek si později s povolením panovníka postavil Racek z Dojic.

Dispozice hradu

Hradní dispozice byla dvojdílná. Pětiúhelné předhradí tvořila hradba s věžovitou bránou a drobná blíže neurčená stavba. Zásoby vody zajišťovala zde jsoucí cisterna. Zadní a menší trojúhelné hradní jádro tvořila pouze obytná čtverhranná věž obehnaná taktéž hradbou. Součástí hrádku byly samozřejmě i příkopy a val. Dnes jsou zde k vidění pouze střepy hradby a brány předhradí.

Chystáte-li se navštívit zříceninu a její okolí, pak se můžete ubytovat v nedalekých Choceradech.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Slavnosti piva v Pivovaru Ferdinand…

07.09.2024 - 07.09.2024
Pivovar Ferdinand

Na sobotu 7. září si benešovský pivovar nachystal 33. ročník pivovarských slavností. Kde jinde, než v pivovaru můžete…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. červenec

Dnes má svátek Kristýna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete