Statistika našeho portálu

  • 95 438 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Zřícenina hradu Choustník

Choustník

Hrad Choustník byl rozsáhlý hrad a dnes jeho zřícenina korunuje návrší nad stejnojmennou obcí na Táborsku.Historie hraduPanství patřilo původně králi, ale Přemysl Otakar II. jej vyměnil šlechtici Benešovi za Poděbrady. Samotný dvojhrad byl Benešem vystavěn v letech 1262 – 1285. Beneš a jeho potomci se po hradu psali. V držení rodu z Choustníka setrval do roku 1322. Tehdy jej bratři Bene…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Choustník
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Choustník
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad Choustník byl rozsáhlý hrad a dnes jeho zřícenina korunuje návrší nad stejnojmennou obcí na Táborsku.

Historie hradu

Panství patřilo původně králi, ale Přemysl Otakar II. jej vyměnil šlechtici Benešovi za Poděbrady. Samotný dvojhrad byl Benešem vystavěn v letech 1262 – 1285. Beneš a jeho potomci se po hradu psali. V držení rodu z Choustníka setrval do roku 1322. Tehdy jej bratři Beneš a Jan směnili s Petrem z Rožmberka za zboží ve východních Čechách. Rožmberkové z Choustníku učinili centrum rozsáhlé domény a za husitských bouří významně zlepšili jeho obranyschopnost, přidáním druhé opevňovací linie. Tehdejší pán, Oldřich z Rožmberka, nechal vystavět parkánovou zeď s hranolovými, dovnitř otevřenými baštami, mohutný příkop a velkou čtyřhrannou věž na východním konci hradu. Hrad tak byl dobrou oporou katolických pánů a pevnost svých hradeb osvědčil i za poděbradských válek. Jan z Rožmberka nebyl ovšem zdatný válečník, proto utrpěl velké škody na svém majetku. Byl nucen postoupit hrad Zdeňkovi ze Šternberka, a ten jej pak musel vrátit pod nátlakem hrozeb okolní šlechty.

V rukou Rožmberků pak setrval Choustník až do konce své existence. Hrad již obývali pouze purkrabí, poslední větší oprava proběhla v roce 1563 za Viléma z Rožmberka. V roce 1597 Petr Vok z Rožmberka hrad prodal, od roku 1614 se o něm mluví jako o pustém. V novější době byla hradní věž upravena na rozhlednu.

Dispozice hradu

Pro stavbu Choustníku byl vybrán příhodný skalnatý vrchol. Hrad vznikl jako typ s velkou čtyřhrannou věží, pronikající na jih Čech z Podunají. Zároveň vznikl jako tzv. dvojhrad, kdy dva šlechtičtí stavebníci stavěli spolu, měli společné opevnění, avšak každý samostatný palác. Přístupová cesta se v předhradí otáčela a po mostě na zděných pilířích vstoupila do vnitřního hradu. Větší a starší západní části vévodí čtverhranný bergfrit, vetknutý do obvodové hradby na nejvyšším místě plochy hradu. Rozměrný palác tohoto jádra měl tvar písmene L a v patře obsahoval i prostor osvětlený kružbovými okny, patrně kapli. Druhý menší čtverhranný bergfrit byl přistavěn zvenčí. Jak už bylo zmíněno, na sklonku husitských válek byla významně zlepšena obranyschopnost hradu. Choustník svým neobvyklým pojetím, čtyřhranný bergfrit a rozdělení jádra, patří mezi hradní typy, jež se zvou Ganerbenburg.

Po kraji se můžete rozhlédnout z rozhledny Čermákův vrch u Krátošic. Navštívit můžete židovský hřbitov u Černovic nebo židovský hřbitov Radenín, Chynovskou jeskyni u Tábora nebo dům Františka Bílka v Chýnově. Podívat se můžete i na Kozí hrádek.

Nezapomeňte navštívit také Tábor, město spjaté s husitským hnutím. Zde najdete také výběr ubytování.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 14. červen

Dnes má svátek Roland

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete