Statistika našeho portálu

  • 98 167 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Zřícenina hradu Chvatěruby

Chvatěruby

Hrad přestavěný na zámek se nachází v obci Chvatěruby nedaleko Kralup nad Vltavou.Historie hraduPočátky hradu nejsou známy, první zmínky jsou již z let 1219-1222, ale tehdy pravděpodobně šlo spíše o charakter dvorce při doposud stojícím kostele. Kdy byl dvorec přestaven na hrad není také známo, zřejmě k tomu došlo někdy v průběhu 14. století. Okolo přelomu 14. a 15. století se držiteli hradu stal…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Chvatěruby
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mělník
Obec
Chvatěruby
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad přestavěný na zámek se nachází v obci Chvatěruby nedaleko Kralup nad Vltavou.

Historie hradu

Počátky hradu nejsou známy, první zmínky jsou již z let 1219-1222, ale tehdy pravděpodobně šlo spíše o charakter dvorce při doposud stojícím kostele. Kdy byl dvorec přestaven na hrad není také známo, zřejmě k tomu došlo někdy v průběhu 14. století. Okolo přelomu 14. a 15. století se držiteli hradu stal mocný rod Zajíců z Házmburka. V roce 1467 byl vojskem krále Jiřího z Poděbrad hrad obležen a dobyt. Král jej pak daroval dvěma svým příznivcům, což pak následně vyvolalo vleklé spory. Od roku 1474 drželi hrad Šárovcové ze Šárova. V roce 1567 nechává Jan z Valdštejna hrad přestavět na renesanční zámek. Za třicetileté války utrpěl objekt nejvíce a koncem druhého desetiletí 18. století bylo započato s náročnou barokní přestavbou. Ta však zůstala nedokončena a jejími pozůstatky jsou rozměrná obdélníková okna.

Dispozice hradu

Hrad vznikl na nepříliš výrazné poloze, která byla dědictvím po původním sídle, které mělo spíše charakter již zmíněného dvorce. Středověký hrad byl nejspíše trojdílný. Předhradí dominoval dodnes zachovaný kostelík, ostatní zástavba není známa. Z opevnění se dochovala hradba na straně nad řekou, ukončená pozdně gotickou baštou, která byla velmi necitlivě přestavěna na obytný dům. Za příkopem se pak nacházelo dvojdílné jádro. V jeho čele dnes stojí obdélná renesanční palácová budova, která v úrovni sklepů obsahuje gotickou hradbu. Na palác pak navazují nedostavěná barokní zámecká křídla. V zadní části hradního jádra, kde se dochovala jen silná obvodová hradba, stála patrně čtverhranná podsklepená, nejspíše věžovitá stavba.

Hradní areál s nedokončenou přestavbou na zámek je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný.

Tipy na výlet

Po návštěvě hradu si můžete prohlédnout i Kralupy nad Vltavou, kde je k vidění například kostel Nanebevzetí Panny Marie, Městské muzeum nebo most T.G.Masaryka.

Například v blízkých Veltrusích je vám k dispozici výběr ubytování.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

MKD: Přes hranici - Mělník

16.08.2022 - 16.08.2022
Masarykův kulturní dům…

Film

MKD: Sklářské umění - Mělník

16.08.2022 - 16.08.2022
Sady u MKD

Workshop

MKD: Hatha Jóga - Mělník

17.08.2022 - 17.08.2022
Sady u MKD

Lekce pro dospělé

MKD: Detektiv Emil a králík s velký…

17.08.2022 - 17.08.2022
Sady u MKD

Loutková detektivka pro děti

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. srpen

Dnes má svátek Jáchym

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete