Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Doubravská Hora

Teplice

Doubravská hora je zalesněný kopec nedaleko Teplic. Kopec ležící v širokém úvalu mezi Krušnými horami a Českým středohořím vždy skýtal výborné příležitosti k opevnění, a proto je s podivem, že hrad zde byl vystaven až v 15. století.Historie hraduV roce 1478 povoluje král Vladislav II. Jagelonský Janu Ilbrukovi z Vřesovic, postavit na Doubravské hoře hrad. Stavitel hradu byl vnukem významného husi…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Teplice
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Teplice
Telefon

Doubravská hora je zalesněný kopec nedaleko Teplic. Kopec ležící v širokém úvalu mezi Krušnými horami a Českým středohořím vždy skýtal výborné příležitosti k opevnění, a proto je s podivem, že hrad zde byl vystaven až v 15. století.

Historie hradu

V roce 1478 povoluje král Vladislav II. Jagelonský Janu Ilbrukovi z Vřesovic, postavit na Doubravské hoře hrad. Stavitel hradu byl vnukem významného husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Z formulace povolení vyplývá, že na tomto místě muselo nějaké hradiště již existovat. Hrad byl pojat velkoryse a spolu s předhradím, zaujímal velkou plochu. Měl několik bran, velmi pevné opevnění a až osm okrouhlých věží. V roce 1578 přechází hrad na Viléma z Rožmberka. Výměnou za hrad Kyšperk se pak stává majetkem císaře Rudolfa II. a poté byl zastavován. Za třicetileté války byl hrad velmi ceněný, taky se střídavě ocital v rukou císařských, Sasů i Švédů.

Protože městům způsobily boje o Doubravskou horu mnoho škod a s moderním opevněním by představoval v případě odboje proti císaři silný opěrný bod, nařídil císař Ferdinand III. roku 1665 hrad zbořit. Doubravka, jak se také kopci a hradu říkalo, přišla o významnou část svých pevnostních prvků. Strženy byly parkány a vypáleny věže, posádka přišla o svá obytná stavení. Přesto však nebyl hrad zbořen úplně a zůstaly po něm docela významné zbytky. Ty však v 19. století narušila nevhodná vestavba hostince a velmi nešťastné byly i pozdější úpravy, zejména pak úpravy oken.

Podoba hradu

Oválné jádro hradu na vrcholu kopce obíhal vyzděný příkop, před nímž byl ještě mohutný val, který pak nahradilo bastionové opevnění. To bylo postaveno za Viléma Vchynského, politika, který úspěšně lavíroval mezi podporou stavům a císaři Ferdinandovi II. Dělostřelecká obrana hradu spočívala v sedmi plochostropých bateriových věžích. K obvodové hradbě hradu přiléhaly jednotlivé objekty. Dnes o nich však díky vestavbě hostince není již mnoho známo.

Tipy na výlet

V Teplicích můžete vystoupit na rozhlednu Letná, navštívit zámek nebo lázně, zavítat do Regionálního muzea. V okolí Teplic najdete zříceninu hradu Krupka nebo štolu Svatý Martin. V Chabařovicích najdete Soukromé muzeum kávových mlýnků.

Ubytovat se můžete v Teplicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete