Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Drštka

Skořice

Skromné pozůstatky hradu Dršťka se nacházejí přibližně kilometr jižně od obce Skořice na území Vojenského výcvikového prostoru Brdy, a proto i přístup k nim je omezen.Historie hraduHrad Drštka v minulosti nesl též názvy Losumberk či Ronšperk. První zmínka o něm pochází z roku 1390, kdy jej vlastnili čtyři synové Dobrohosta z Ronšperka, pravděpodobného zakladatele hradu. Jejich potomci Dršťku vlas…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Skořice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Rokycany
Obec
Skořice
Telefon

Skromné pozůstatky hradu Dršťka se nacházejí přibližně kilometr jižně od obce Skořice na území Vojenského výcvikového prostoru Brdy, a proto i přístup k nim je omezen.

Historie hradu

Hrad Drštka v minulosti nesl též názvy Losumberk či Ronšperk. První zmínka o něm pochází z roku 1390, kdy jej vlastnili čtyři synové Dobrohosta z Ronšperka, pravděpodobného zakladatele hradu. Jejich potomci Dršťku vlastnili až do roku 1459, kdy přesídlili na Poběžovice. Následně často se střídající majitelé na hradě nesídlili, a tak zpustnul. Jako pustý je připomínán v polovině 16. století.

Dispozice hradu

Skalnatý hřbet určil podobu hradu. Hlavní budovou byl donjon, z nějž se dochovalo něco zdiva. Dále hrad tvořila dvě skalnatá předhradí, oddělená od jádra do skály vysekanými příkopy. Ze zástavby obou předhradí se dodnes již nic nezachovalo. Pod hradem na jihovýchodní straně ležela kdysi vesnice, dnes jsou zde znatelné reliéfní relikty.

Tipy na výlet

Prohlédnout si můžete tzv. Švédský most v Dobřívi, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, zámek Mirošov nebo renesanční, pseudogoticky upravený, zámek Spálené Poříčí.

Ubytovat se můžete například v Rokycanech.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete