Statistika našeho portálu

  • 99 613 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Gutštejn

Konstantinovy Lázně

Hrad Gutštejn stojí jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Romantická zřícenina hradu se tyčí na strmé ostrožně nad potokem Hadovkou u dvora Daňkov nedaleko od Okrouhlého Hradiště.Historie hraduPrvní písemná zmínka o hradu pochází z roku 1316, kdy se s jeho vznikem spojuje rod Hrozantovců, který jej držel až do jeho zániku. V roce 1422 neúspěšně obléhalo Gutštejn husitské vojsko. Hrad plnil s…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Konstantinovy Lázně
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Tachov
Obec
Konstantinovy Lázně
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad Gutštejn stojí jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Romantická zřícenina hradu se tyčí na strmé ostrožně nad potokem Hadovkou u dvora Daňkov nedaleko od Okrouhlého Hradiště.

Historie hradu

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1316, kdy se s jeho vznikem spojuje rod Hrozantovců, který jej držel až do jeho zániku. V roce 1422 neúspěšně obléhalo Gutštejn husitské vojsko. Hrad plnil své funkce střediska panství do poloviny 16. století, kdy pak jako jiná středověká sídla, podlehl svému osudu a zpustl.

Dispozice hradu

Hrad Gutštejn byl vybaven předhradím, ale o jeho podobě se toho dosud mnoho neví. I přes stavebně historický a archeologický výzkum nejsou poznatky o hradu dosud úplné. Jednalo se však o původně bezvěžový hrad. Přirozená nepřístupnost místa byla ještě zesílena příkopem vyhloubeným v nejužší části ostrohu a hrad tak získal výhodnou obrannou polohu, omezenou však do budoucna nedostatečným převyšováním svého okolí a nedostatkem zdrojů pitné vody. Přístup k předhradí byl vybudován jednak po jižním úbočí kopce od potoka, druhý přímo po ostrohu od dvora.

Kromě rozsahu, čelního příkopu je zde pozorovatelný pouze nevelký, do skály vytesaný, sklípek. Zdi byly již v novověku rozebrány jako stavební materiál. Komplikovanější jádro od předhradí odděluje druhý příkop. Dochovaná zdiva dokládají, že hrad byl výsledkem složitého stavebního vývoje. Důvodem je především nekvalitní skalní podlaží, které způsobilo četné statické problémy a destrukce objektu.

Hrad prošel 5 stavebními fázemi, kterých části jsou ještě možné v místech zříceniny vidět. Poslední fáze je dílem pozdní gotiky, kdy velká věž získala dnešní výšku. Tato přestavba (konec 15. století) hrad přiblížila k vysokému dobovému standardu významnějšího šlechtického sídla. Pozdější úsporná údržba v posledních fázích života Gutštejnu jeho podobu prakticky nijak nezměnila.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat třeba do jediných lázní Plzeňského kraje, do Konstantinových Lázní. Dále na sever najdete barokní zámek Bezdružice. Navštívit můžete i nedalekou barokní kapli na Ovčím vrchu nebo zříceninu hradu Krasíkov. Nedaleko je i zámek Trpísty.

Ubytovat se můžete v nedalekých Konstantinových Lázních.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival Muziq 2023 - Tachov

20.05.2023 - 20.05.2023
areál bývalého…

Festival Muziq je nový hudební festival bez žánrových mantinelů. Myšlenkou je setkání přátel a milovníků hudby, a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 30. březen

Dnes má svátek Arnošt

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete