Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Zřícenina hradu Helfenburk

Čepřovice

Zříceniny hradu Helfenburk stojí na vysokém návrší u Krajníčka u Bavorova. Helfenburk je pozoruhodný tím, že patří mezi ty hrady, ke kterým se dochovalo povolení k jejich stavbě.Historie hraduTo vydal roku 1355 Karel IV. čtyřem bratřím Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janovi z Rožmberka. Rožmberkové právě získali zdejší panství, proto chtěli k jeho správě vystavět opevněné a mocenské centrum. V jej…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Čepřovice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Strakonice
Obec
Čepřovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Zříceniny hradu Helfenburk stojí na vysokém návrší u Krajníčka u Bavorova. Helfenburk je pozoruhodný tím, že patří mezi ty hrady, ke kterým se dochovalo povolení k jejich stavbě.

Historie hradu

To vydal roku 1355 Karel IV. čtyřem bratřím Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janovi z Rožmberka. Rožmberkové právě získali zdejší panství, proto chtěli k jeho správě vystavět opevněné a mocenské centrum. V jejich rukou zůstal až do roku 1475, kdy ho prodali Janovi ze Švamberka. Již o tři roky později měl hrad nového majitele. Hrad, jehož hlavní část tvořilo dvoupalácové jádro, získal významný profesionální válečník Václav Vlček z Čenova. Tento vojenský odborník byl stoupencem krále Vladislava II. Jagellonského a z nově opevněného Helfenburka podnikal válečné výpravy proti Rožmberkům a jiným přívržencům Matyáše Uherského.

Roku 1503 se majiteli hradu opět stávají Rožmberkové a jeho význam v následujícím století upadá. Vilém z Rožmberka postavil nedaleko zámeček Kratochvíli a úředníci panství přesídlili do Netolic. Hrad začíná pustnout a roku 1593 jej poslední Rožmberk, Petr Vok, prodává městu Prachatice. Stalo se tak i s přilehlými vesnicemi. Roku 1933 se dostala hradní zřícenina do správy KČT, který zde provedl výrazné opravy a zachovanou válcovou hradní věž upravil na rozhlednu.

Dispozice hradu

Dispozice hradu na skalním ostrohu byla původně trojdílná. Dvoupatrové dvoupalácové jádro hradu obíhal parkán. Oba paláce obsahovaly v každém podlaží po dvou místnostech a byly podsklepeny. Hlavní obytné a reprezentační místnosti bývaly v prvém patře a poskytovaly veškery komfort, jak se slušelo na movitost a význam majitelů. V patře východního paláce se dokonce dochovaly zbytky táflované světnice. Spojení jednotlivých prostor zajišťovala dřevěná arkádová chodba. Ta obíhala celé nádvoří a nesly ji kamenné sloupy. Paláce je původně o patro převyšovaly. Obklopovalo je druhé nádvoří polookrouhlého obrysu, přičemž jádro leželo zhruba ve středu rovné strany. Její nároží zaujala na jedné straně druhá věžovitá brána a na straně druhé štíhlá okrouhlá věž. V letech 1477-83 došlo k přestavbě hradu, která je spojována s Václavem Vlčkem z Čenova. Hlavním cílem bylo nepochybně zlepšení obranyschopnosti, proto se práce nijak výrazně nedotkly jádra hradu. Výraznějších zásahů se dočkalo druhé nádvoří. Jeho hradbu zvýšila nadezdívka a změn se dočkala i zdejší hospodářská zástavba. Do nového nádvoří, k jehož čelní hradbě byly zřejmě přistavěny další hospodářské budovy, se vcházelo čtverhrannou vysunutou věžovitou branou. Významné je zejména pozdně gotické opevnění, které obsahuje velmi pokročilé prvky a zároveň představuje jednu z mála dobře dochovaných fortifikací počátků doby jagellonské.

Kromě výše zmíněných měst a památek můžete navštívit v okolí také židovský hřbitov u obce Dub. Ubytování naleznete například ve Vodňanech, které stojí také za návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete