Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Holštejn

Holštejn

Zříceninu hradu Holštejn, stojící na výrazném skalním bradle, zájemce nalezne přibližně půl kilometru jižně od stejnojmenné obce. Na volně přístupný hrad odtud vede turistické značení.Historie hraduHrad Holštejn před rokem 1278 založil Hartman, syn Crhy z Ceblovic, bývalého kastelána na Děvičkách, který za své služby získal Holštejnsko do svého držení. Jediný známý Hartmanův syn zemřel bez potomk…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Holštejn
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Holštejn
Telefon

Zříceninu hradu Holštejn, stojící na výrazném skalním bradle, zájemce nalezne přibližně půl kilometru jižně od stejnojmenné obce. Na volně přístupný hrad odtud vede turistické značení.

Historie hradu

Hrad Holštejn před rokem 1278 založil Hartman, syn Crhy z Ceblovic, bývalého kastelána na Děvičkách, který za své služby získal Holštejnsko do svého držení. Jediný známý Hartmanův syn zemřel bez potomků a místní državy získal rod pánů z Lipé. Ti Holštejn v roce 1321 prodali Vokovi z rodu Hrutovců, jehož potomci jej drželi až do roku 1437. V období husitských bouří hrad obléhání patrně odolal, ale okolní vesnice byly zpustošeny. Do roku 1483 se na hradě vystřídali Hynek z Valdštejna, Půta ze Sovince a jeho synové. Dobeš Černohorský z Boskovic, majitel hradu od roku 1483, sídlil na nové tvrzi v Pozořicích a hrad začal rychle pustnout. Jako pustý se uvádí roku 1531.

Dispozice hradu

Stavba hradu plně využila plochý vrchol skalního bradla i v něm se skrývající jeskyni, která hradu dala i jméno – Hohlenstein (dutý kámen). Hrad byl pravděpodobně jednodílný, i když se nevylučuje možnost, že byl rozdělen na dva celky příčnou zdí. Plocha vrcholu byla obehnána hradbou, k níž se na západní straně přimykal čtyřprostorový palác a na východní podélné hospodářské stavení. Ze suterénu v puklině vedle paláce vedl komín do jeskyně, sloužící jako hladomorna. Dolní vchod jeskyně byl z toho důvodu zazděn. Vstup do hradu zajišťovala na jižní straně dvoudílná brána, k níž vedl most z protilehlého skalního suku. Dnes jsou zde k vidění střepy hradby a brány a nepatrné zbytky zdí paláce a hospodářské budovy. Pod hradem se rozkládalo podhradní městečko, které spolu s ním zaniklo.

Tipy na výlet

Navštívit můžete v nedalekém Blansku zámek BlanskoGalerii města BlanskoMuzeum Blansko nebo rozhlednu Podvrší u Blanska. Vydat se můžete i za přírodními pozoruhodnostmi zdejšího kraje, jako jsou Kateřinská jeskyněSloupsko-šošůvské jeskyněpropast Macocha nebo jeskyně Kůlna. Navštívit můžete i Muzeum větrný mlýn.

Ubytovat se můžete v Blansku.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete