Statistika našeho portálu

  • 97 920 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zřícenina hradu Košťálov

Třebenice

Zdaleka viditelná zřícenina hradu Košťálov je jednou ze známých dominant Českého středohoří.Historie hradu a jeho nejasný původDoba vzniku Košťálova, který najdeme pár kilometrů západním směrem od Lovosic, není přesně známa. Dokonce není přesně znám ani stavitel hradu. Je zajímavé, že prvá zpráva o hradu se nezmiňuje o jeho držiteli, ale o jeho purkrabím Alešovi mladším ze Slavětína. To bylo roku…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Třebenice
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Třebenice
Telefon

Fotogalerie k článku

Zdaleka viditelná zřícenina hradu Košťálov je jednou ze známých dominant Českého středohoří.

Historie hradu a jeho nejasný původ

Doba vzniku Košťálova, který najdeme pár kilometrů západním směrem od Lovosic, není přesně známa. Dokonce není přesně znám ani stavitel hradu. Je zajímavé, že prvá zpráva o hradu se nezmiňuje o jeho držiteli, ale o jeho purkrabím Alešovi mladším ze Slavětína. To bylo roku 1372. Držme se tedy názoru, že hrad byl založen někdy v průběhu 14. století. V té době se také připomíná jakýsi Petr z Košálu, šlechtic lokálního významu, jemuž patrně tento kus země patřil. Ovšem je velmi nepravděpodobné, že by on stál za stavbou velkého a nákladného hradu. I existence zdejšího purkrabího se zdá nasvědčovat některému významnějšímu držiteli. Objevují se názory, že to byl hrad královský, avšak pro tento názor chybějí důkazy.

Jméno a rodová příslušnost stavebníka zřejmě zůstane zahalena rouškou tajemství. Byli to Házmburkové, Slavětinští, Vartemberkové či Kaplířové ze Sulevic? Právě posledně jmenovaní prokazatelně Košťálov drželi na počátku 15. století a čelili roku 1422 obléhání husitů. Sídlem Kaplířů zůstal až do poloviny 16. století, kdy jej nahradila pohodlnější a lépe přístupná tvrz v původním poplužním dvoře pod hradem. Hrad chátral a ve třicetileté válce byl již pustý.

Podoba hradu

Z hradu, kdysi "pevného jako košťál", se zachovaly malé zbytky věžovitého paláce, korunující strmý, zdaleka viditelný vrch Českého středohoří. Hlavní obranou i obytnou stavbou Košťálova byla obytná věž, obtočená parkánem a situována na vrcholu kopce. V areálu níže položeného předhradí se dochovaly pouze nepatrné relikty zástavby i ohrazení.

Tipy na výlet

V blízkých Třebenicích, v původně luteránském kostele, je k videní Muzeum českého granátu. Podívat se můžete také na zříceninu hradu Ostrý, zříceninu hradu Skalka, Lovosický zámek, zříceninu hradu Oltářík nebo zříceninu hradu Házmburk.

Ubytování si snad vyberete v Lovosicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. červenec

Dnes má svátek Prokop

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete