Statistika našeho portálu

  • 95 438 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Zřícenina hradu Kozí hrádek

Sezimovo Ústí

Na zříceniny hradu Kozí Hrádek se zájemce dostane, bude-li následovat 2 km dlouhé turistické značení ze železniční stanice Sezimovo Ústí. Zřícenina, která je přístupná v návštěvních hodinách, stojí na vyvýšenině nad Kozským potokem.Historie hraduKozí Hrádek, zvaný také prostě Kozí, byl založen v polovině 14. století a jako jeho první majitel se v roce 1377 uvádí Vlček z Kozího. V roce 1396 se maj…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Sezimovo Ústí
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Sezimovo Ústí
Telefon

Na zříceniny hradu Kozí Hrádek se zájemce dostane, bude-li následovat 2 km dlouhé turistické značení ze železniční stanice Sezimovo Ústí. Zřícenina, která je přístupná v návštěvních hodinách, stojí na vyvýšenině nad Kozským potokem.

Historie hradu

Kozí Hrádek, zvaný také prostě Kozí, byl založen v polovině 14. století a jako jeho první majitel se v roce 1377 uvádí Vlček z Kozího. V roce 1396 se majitelem stává Jindřich z Hradce. Počátkem 15. století se zde připomínají pánové z Újezda. Není však jisté, jestli tu pouze nevykonávali úřad purkrabích pánů z Hradce. Ctibor a Jan z Újezda zde v letech 1412-1414 hostili mistra Jana Husa, který na hradě sepsal některé své spisy. Hrad byl násilně zničen okolo roku 1438, kdy nedaleký Tábor obléhalo vojsko rakouského vévody Albrechta, zetě nedávno zesnulého krále Zikmunda. V roce 1446 jeho ruiny získalo město Tábor. Základy zpustošeného hradu v letech 1899–1929 vykopal za pomoci jednoho dělníka táborský učitel Josef Švehla.

Dispozice hradu

Dispozice Kozího Hrádku byla dvojdílná. Hradnímu jádru vévodil volně stojící donjon, jenž byl obehnán hradbou, k níž se na západní straně přimykal malý palác. Okolo tohoto jádra pak byla postavena ještě jedna hradba, navazující na přední část hradu s bránou, hospodářskou budovou a studnou při hradbě. Celý hrad byl obehnán příkopem a valem s palisádou. Dnes jsou zde k vidění Švehlou odkryté a zakonzervované základy téměř všech částí hradu.

Nedaleko odsud se nachází také zřícenina hradu Choustník, dům Františka Bílka v Chýnově, Chýnovská jeskyně nebo Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.

Ubytování najdete přímo v Táboře nebo v Sezimově Ústí.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 14. červen

Dnes má svátek Roland

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete