Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Krupka

Krupka

Zříceniny hradu Krupka se tyčí na ostrohu nad stejnojmenným městem. Areál hradu, jehož součástí je i ubytovací zařízení, je volně přístupný.Historie hraduKrálovský hrad byl vystavěn k ochraně cínových dolů na začátku 14. století. Poprvé je v písemných pramenech zmíněn roku 1330, to když jej král Jan Lucemburský dal v léno Těmovi z Koldic. Za husitských válek, buď již v roce 1429 nebo později v ro…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Krupka
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Krupka
Telefon

Zříceniny hradu Krupka se tyčí na ostrohu nad stejnojmenným městem. Areál hradu, jehož součástí je i ubytovací zařízení, je volně přístupný.

Historie hradu

Královský hrad byl vystavěn k ochraně cínových dolů na začátku 14. století. Poprvé je v písemných pramenech zmíněn roku 1330, to když jej král Jan Lucemburský dal v léno Těmovi z Koldic. Za husitských válek, buď již v roce 1429 nebo později v roce 1433, byl hrad dobyt, vypálen a obsazen husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic. Koldicové hrad po návratu do svých rukou opravili a vlastnili jej, s výjimkou let 1487–1494, až do roku 1504. V letech 1471–1482 hrad nově opevnili proti možnému útoku dělovými zbraněmi.

Od počátku 16. století hrad vystřídal mnoho majitelů, kteří na něm však již nesídlili, a proto začal chátrat. Roku 1583 se uvádí jako starý sešlý zámek a na počátku třicetileté války byl již zcela jistě pustý. V letech 1695–1697 Šternberkové nechali ve vnějším opevnění vystavět úřední dům z hradního kamene. V 19. století se pro velký výskyt růží hrad začal nazývat romantickým jménem Rosenburg.

Podoba hradu

Královský hrad byl nevelký, protáhlého tvaru. Hlavním objektem v jádře byl čtverhranný donjon, zčásti ještě dochovaný, k němuž přiléhal dnes již téměř zaniklý palác. Obvodová hradba byla doplněna zvnějšku malým obdélným věžovitým objektem. Pozdně gotická opevňovací stavební aktivita (1471–1482) dala vzniknout novému dělostřeleckému opevnění, které obklopilo celé hradní jádro. Vznikla tedy nově dvojitá brána s baštou na severní straně a silná štítová zeď s baštou a před ní volně stojící okrouhlá věž na jižní straně hradu. Na východní straně hradby pak vznikla další bašta a středně velký obdélný objekt. Z této stavební fáze se zdivo zachovalo ve větším rozsahu, než u fáze první.

Koncem 17. století byl do předhradí vestavěn úřednický dům (navazoval na východní baštu v hradbě), z nějž se v 19. století stal hostinec a ve 20. století turistická ubytovna.

Tipy na výlet

Poblíž Krupky najdete zříceniny hradu Kyšperk, štolu Svatý Martin nebo místní muzeum.

Ubytovat se můžete v Teplicích.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete