Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Lapikus

Hluboké Mašůvky

Zřícenina hradu Lapikus stojí na skalnatém výběžku obtékaném Plenkovickým potokem přibližně 2 km severozápadně od obce Plaveč. Z této obce k němu vede turistické značení. Hradní areál je volně přístupný.Historie hraduPoprvé se jméno Lapikus objevuje v písemných pramenech až roku 1411. Bude to tím, že jej stavitel, s největší pravděpodobností Boček sídlící na nedaleké Plavči, nazval prostě Hrádkem…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hluboké Mašůvky
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Hluboké Mašůvky
Telefon

Zřícenina hradu Lapikus stojí na skalnatém výběžku obtékaném Plenkovickým potokem přibližně 2 km severozápadně od obce Plaveč. Z této obce k němu vede turistické značení. Hradní areál je volně přístupný.

Historie hradu

Poprvé se jméno Lapikus objevuje v písemných pramenech až roku 1411. Bude to tím, že jej stavitel, s největší pravděpodobností Boček sídlící na nedaleké Plavči, nazval prostě Hrádkem. Stavba hradu proběhla někdy mezi lety 1378 a 1381. Boček zemřel bezdětný, hrad po něm tedy zdědil jeho bratr Mikeš. I on však zemřel bezdětný a před rokem 1411 Hrádek získal Jan Vajtmilnar ze Žerotic. Hrad zanikl nejspíše až v době česko-uherských válek s Matyášem Korvínem. Roku 1508 se uvádí jako pustý.

Dispozice hradu

Obytnou funkci zastával u Lapikusu čtyřprostorový palác dlouhý 43 metrů a široký 9,5 metru. Je možné, že západní čelo této budovy bylo rozšířeno do podoby věže. K paláci přiléhal na severní straně dvorek, vyhrazený hradbou, v níž se na východní straně nacházela brána. Hradba byla u brány zpevněna dvěma mohutnými opěráky, které se dochovaly do dnešních dnů, stejně jako hradba a drobné střepy paláce. Ostrožna s hradem byla samozřejmě přepažena příkopem k obraně proti nepřátelům.

Tipy na výlet

V Hlubokých Mašůvkách najdete barokní kostel Navštívení Panny Marie. Navštívit můžete také zámek Plaveč, zámek Kravsko, rotundu Nanebevzetí Panny Marie nebo vzdálenější zámek Jevišovice a vodní nádrž Jevišovice. Ve Znojmě a jeho okolí naleznete Památník Prokopa Diviše, dominikánský klášter, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, děkanský chrám sv. Mikuláše, rotunda sv. Kateřiny a Jihomoravské muzeum nebo Znojemský hrad. Ve Znojmě najdete i barokní zámek.

Ubytovat se můžete ve Znojmě.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Královský košt Znojmo 2024

26.10.2024 - 26.10.2024
Klášter Louka - Znojmo

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete