Statistika našeho portálu

  • 96 484 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zřícenina hradu Louzek

Bujanov

Zřícenina hradu Louzek je snadno dostupná po turistické značce ze železniční zastávky Bujanov (cca 4 km), nebo z nedalekého městečka Kaplice (cca 6,5 km). Areál hradu je volně přístupný.Historie hraduHrad Louzek, vystavěný na přelomu 13. a 14. století, měl chránit starou zemskou stezku vedoucí z Čech do Rakous. Zakladatel hradu je neznámý, poprvé se zde připomínají až v letech 1382–1423…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bujanov
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Český Krumlov
Obec
Bujanov
Telefon

Zřícenina hradu Louzek je snadno dostupná po turistické značce ze železniční zastávky Bujanov (cca 4 km), nebo z nedalekého městečka Kaplice (cca 6,5 km). Areál hradu je volně přístupný.

Historie hradu

Hrad Louzek, vystavěný na přelomu 13. a 14. století, měl chránit starou zemskou stezku vedoucí z Čech do Rakous. Zakladatel hradu je neznámý, poprvé se zde připomínají až v letech 1382–1423 páni z Maršovic (Jan a Hroch) patřící k rozrodu Vítkovců. Po husitských válkách je jako jeho majitel zmiňován Jan z Malovic. Janovi synové Jan, Diviš a Bohuslav jej v roce 1448 postoupili Oldřichovi z Rožmberka, který jej vzápětí připojil k novohradskému panství. Hrad přestal být obýván, pustnul a jako zřícenina je poprvé uváděn roku 1541.

Dispozice hradu

Dispozice hradu na ostrožně nad řekou Malší byla dvojdílná. Opevnění předhradí tvořil příkop a val, po vnitřní zástavbě se nedochovaly žádné stopy. Hradní jádro bylo z nejohroženější strany taktéž chráněno dvěma masivními valy a příkopy. V čele hradního jádra stála na koso obdélná obytná věž, k níž na jižní straně přiléhala brána. V jihozápadním cípu jádra na nejchráněnějším místě stál palác, který v sobě obsahoval i roubenou komoru (místnost obloženou dřevem sloužící jako tepelná izolace). Později byla přistavěna ještě severní a jižní palácové křídla. Dnes zde návštěvník nalezne příkopy, valy, zříceniny věže, brány a menší střepy po obytných budovách.

Pokud už pojedete přes obec Bujanov, můžete zde navštívit Muzeum koněspřežné dráhy. Kousek od města Kaplice si můžete prohlédnout i zříceninu hradu Pořešín. V Kaplici se můžete také ubytovat.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete