Statistika našeho portálu

  • 102 530 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Mitrov

Strážek

Skromná zřícenina hradu Mitrov se nachází v meandru říčky Bobrůvka (Loučka) přibližně 1,5 km jižně od stejnojmenné obce. Volně přístupný hrad je dostupný po turistické značce vedoucí mezi obcemi Habří a Nový Dvůr.Historie hraduHrad Mitrov nechal pravděpodobně postavit Bohuslav, bratr Bernarda a Archleba z Víckova, když při dělení dědictví po matce získal díl víckovského zboží. Poprvé se po něm ps…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Strážek
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Strážek
Telefon

Skromná zřícenina hradu Mitrov se nachází v meandru říčky Bobrůvka (Loučka) přibližně 1,5 km jižně od stejnojmenné obce. Volně přístupný hrad je dostupný po turistické značce vedoucí mezi obcemi Habří a Nový Dvůr.

Historie hradu

Hrad Mitrov nechal pravděpodobně postavit Bohuslav, bratr Bernarda a Archleba z Víckova, když při dělení dědictví po matce získal díl víckovského zboží. Poprvé se po něm psal roku 1358. V roce 1365 prodává poslední žijící z bratrů Bohuslav oba hrady, tj. Mitrov i Víckov, markraběti Janovi Jindřichovi. Později na hradě seděli Vaněk z Potštejna a blíže neznámý Dobeš. Počátkem 15. století jej od markraběte Jošta získávají páni z Ronova, ale již před rokem 1413 jej Milota z Křižanova prodává Vilémovi z Pernštejna. Připojení k pernštejnskému panství vedlo k zpustnutí nepotřebného hradu. Jako pustý se poprvé uvádí v urbáři z roku 1588.

Dispozice hradu

Dispozice hradu, obkrouženého ze tří stran příkopem a valem, byla dvojdílná. Nezastavěné předhradí bylo od hradního jádra oddělené pouze hradbou. Jednoduchý vstup do předhradí byl později chráněn malým předbraním a čtverhrannou věží, stojící z boku. Hradní jádro obsahovalo na severní a západní straně dva paláce, které mohly být vzájemně propojeny. Parkánová hradba pak obíhala jádro ze západní a jižní strany. Dnes je nejzachovalejší částí hradu věž chránící vstup do hradu. Dále je zde k vidění zachovaná chodba do sklepení paláce, relikty paláců a hradeb.

Tipy na výlet

V Bystřici nad Pernštejnem je k vidění kromě slavného gotického hradu také městské muzeum, zřícenina hradu Zubštejn, zříceninu hradu Aurešperk nebo můžete vystoupit na rozhlednu Babylon u Kalů.

Ubytování najdete v Bystřici nad Pernštejnem nebo ve Zvoli.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

BLUE STYLE PRIMA FEST 2024

12.07.2024 - 13.07.2024
Zvole

Letní rodinný festival BLUE STYLE PRIMA FEST, který přináší zábavu pro celou rodinu, se nezadržitelně blíží a odtajňuje…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 19. červen

Dnes má svátek Leoš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete