Statistika našeho portálu

  • 102 529 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Nový hrad

Horní Věstonice

Nepatrné zbytky hradu Nový hrad, zvaného též Neuhaus, se nacházejí na skále přibližně 1 km jihovýchodně od obce Horní Věstonice. Ke skalní stěně zvané Velká Martinka, nad kterou se hrad nacházel, zájemce z obce dovede turistické značení. Hradní areál je volně přístupný.Nedlouhá historie hradu započala krátce po roce 1368, kdy jej založil moravský markrabě Jan Jindřich. V té době okolní hrady do s…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Horní Věstonice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Břeclav
Obec
Horní Věstonice
Telefon

Nepatrné zbytky hradu Nový hrad, zvaného též Neuhaus, se nacházejí na skále přibližně 1 km jihovýchodně od obce Horní Věstonice. Ke skalní stěně zvané Velká Martinka, nad kterou se hrad nacházel, zájemce z obce dovede turistické značení. Hradní areál je volně přístupný.

Nedlouhá historie hradu započala krátce po roce 1368, kdy jej založil moravský markrabě Jan Jindřich. V té době okolní hrady do své držby postupně získal mocný rod Liechtenštejnů a proto bylo zapotřebí mít v této oblasti oporu zeměpanské moci. Navíc měl hrad střežit důležitou stezku vedoucí přes Dyji u Mušova. Záměr opěrného bodu moravských markrabat vzal roku 1380 za své, zadlužený markrabě Jošt i tento hrad prodal Liechtenštejnům, kteří jej začlenili do svého rozlehlého dominia. Na hradě byla držena posádka, roku 1411 pod velením purkrabího Oldřicha Střelce. Za husitských válek byl dobyt a vzhledem k četnosti okolních hradů v držení jednoho rodu již nebyl obnoven.

Podoba hradu není zcela jasná. Předpokládá se, že vstup do hradního jádra chránila čtverhranná věž a na nejchráněnějším místě stával palác. Na pahorku před hradem pak patrně stávalo opevněné předhradí chránící přístupovou cestu k hradu vedoucí pod ním. Dnes jsou zde k vidění příkopy a velmi sporé zbytky zdiva.

 

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Královský košt Mikulov 2024

23.08.2024 - 23.08.2024
Hotel Ryzlink Mikulov

Výjimečná degustace vín spojená s kulturním a gastronomickým zážitkem.

Královský košt Hustopeče 2025

11.01.2025 - 11.01.2025
Hustopeče

Závěrečná degustace vín ve Wine Wellness hotelu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 18. červen

Dnes má svátek Milan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete