Statistika našeho portálu

  • 97 920 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zřícenina hradu Oltářík

Podsedice

V nádherné krajině Českého středohoří můžete navštívit zříceninu hradu Oltářík, stojící na čedičovém vrchu u obce Děkovka, pár kilometrů na západ od Lovosic.Historie hraduHrad Oltářík dal vystavět kolem roku 1430 známý husitský válečník Jakoubek z Vřesovic k ochraně svého rozlehlého panství, které získal během husitské revoluce. Jednoduchá stavba naznačuje čistě vojenský účel. Hlavní částí hradu,…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Podsedice
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Podsedice
Telefon

Fotogalerie k článku

V nádherné krajině Českého středohoří můžete navštívit zříceninu hradu Oltářík, stojící na čedičovém vrchu u obce Děkovka, pár kilometrů na západ od Lovosic.

Historie hradu

Hrad Oltářík dal vystavět kolem roku 1430 známý husitský válečník Jakoubek z Vřesovic k ochraně svého rozlehlého panství, které získal během husitské revoluce. Jednoduchá stavba naznačuje čistě vojenský účel. Hlavní částí hradu, tyčící se na strmé sopečné homoli, byla velká obytná věž lichoběžníkového půdorysu. V roce 1531 byl hrad neobýván a do konce 16. století zpustl.

Podoba hradu

Vrchol čedičové homole neposkytoval pro stavbu hradu mnoho prostoru. Celý ho zaujala lichoběžná obytná věž se dvěma zaoblenými nárožími. Plochostropé přízemí obsahovalo dvě místnosti, celé patro vyplňoval velký sál, do něhož se vcházelo po schodišti přistavěném k průčelí. Obvodové opevnění celého hradu se nedochovalo. Vzhledem ke strmosti skal bývalo snad jen dřevěné a možná ani neobíhalo celý hrad, ale uzavíralo jen přístupnější úseky mezi skalami.

Přístupová cesta do hradu vcházela úzkým průjezdem velmi subtilní zděné věžovité brány. Protože jím sotva mohl projet vůz, muselo být hospodářské příslušenství mimo hrad. Za branou se cesta větvila. Jedno její rameno směřovalo k donjonu a druhé se stáčelo zpět a vedlo na planinku mezi branou a hlavní věží, kde zřejmě stávaly další stavby lehčí konstrukce.

Tipy na výlet

Vydat se můžete na zříceninu hradu Košťálov v blízkých Třebenicích. V původně luteránském kostele tamtéž, je k videní Muzeum českého granátu. Podívat se můžete také na zříceninu hradu Ostrý, zříceninu hradu Skalka nebo Lovosický zámek.

Ubytování si snad vyberete v Lovosicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. červenec

Dnes má svátek Prokop

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete