Statistika našeho portálu

  • 92 990 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Zřícenina hradu Ostromeč

Radíč

Na téměř zaniklý hrad Ostromeč vede z přibližně 2 km jižně položené obce Hrazany turistické značení a to přes keltské oppidum Hrazany a opevnění neznámého určení Červenka. Areál hradu, stojícího na nejvyšším bodě ostrožny vymezené potokem Mastníkem a Vltavou, je volně přístupný.Dějiny hraduPočátky hradu jsou nejasné. Poprvé se pojmenování Ostromeč objevuje v pramenech roku 1419, kdy se v blízkost…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Radíč
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Příbram
Obec
Radíč
Telefon

Na téměř zaniklý hrad Ostromeč vede z přibližně 2 km jižně položené obce Hrazany turistické značení a to přes keltské oppidum Hrazany a opevnění neznámého určení Červenka. Areál hradu, stojícího na nejvyšším bodě ostrožny vymezené potokem Mastníkem a Vltavou, je volně přístupný.

Dějiny hradu

Počátky hradu jsou nejasné. Poprvé se pojmenování Ostromeč objevuje v pramenech roku 1419, kdy se v blízkosti uskutečnila známá bitva. V roce 1424 nás prameny zpravují o obsazení Ostromeče Tábory pod vedením Jana Hvězdy z Vícemilic. Ti si zde zřídili nový hrad, potažmo opevnili již stávající stavbu a podnikali odtud výpady proti katolíkům. Již čtyři roky poté byl hrad dobyt a poničen Bechyňskými. Táboři jej však znovu obnovili a definitivně jej byli nuceni opustit až roku 1435, kdy jej dobyla zemská hotovost pod vedením Hynce Ptáčka z Pirkenštejna.

Pobořený hrad okolo roku 1450 obnovil Zdeněk Konopišťský ze Šternberka a učinil z něj opěrný bod Zelenohorské jednoty, protivníka českého krále Jiřího z Poděbrad. V roce 1471 byl hrad z rozhodnutí zemského sněmu oblehnut za účelem rozboření. Pevný hrad ovšem odolal a zpustnul až počátkem 16. století. Roku 1542 se již uvádí jako pustý.

Podoba hradu

Před hradním areálem turista nalezne vrchol zvaný Červenka, který mohl být předsunutou baštou hradu či naopak jedním z obléhacích opevnění z let 1435 či 1471. Vlastní hrad se nachází až za Červenkou, starší jádro obdélného půdorysu je obehnané valem a příkopem. Vprostřed jádra lze ještě nalézt drobné zdivo obytného objektu. Před toto starší jádro Táboři přistavěli novou dispozici, která obsahovala rozměrnou zděnou budovu a menší na ni navazující stavbu. Nový areál měl pouze lehčí formu opevnění a nejméně dva zděné objekty chránily přístupovou cestu. Z novějšího opevnění se též dochovaly sporé střepy zdiva.

V nedalekém okolí můžete navštívit například zámek Radíč, zříceninu hradu Ostromeč nebo třeba rozhlednu Drahoušek nad Osečanami.

Ubytování naleznete například ve městě Sedlčany nebo na břehu Slapské přehrady v obci Nová Živohošť.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Velikonoční výlet pro děti - Dobříš

09.04.2020 - 09.04.2020
Dobříš

Tradiční Velikonoční výlet se blíží!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

pátek 3. duben

Dnes má svátek Richard

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete