Statistika našeho portálu

  • 97 920 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zřícenina hradu Ostrý

Velemín

Zříceniny hradu Ostrý se nachází na skalnaté homoli nedaleko obce Milešovka.Historie hraduPrvní zpráva o hradu je z roku 1433. Přibližně tehdy jej nechal vystavět Václav Kaplíř ze Sulevic, který tak založil jednu z mnoha rodových větví - Osterské ze Sulevic. Kaplířové drželi hrad do roku 1505. Potom vystřídal několik majitelů a po roce 1540 se uvádí jako pustý.Dispozice hraduHrad využíval skalnat…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velemín
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Velemín
Telefon

Fotogalerie k článku

Zříceniny hradu Ostrý se nachází na skalnaté homoli nedaleko obce Milešovka.

Historie hradu

První zpráva o hradu je z roku 1433. Přibližně tehdy jej nechal vystavět Václav Kaplíř ze Sulevic, který tak založil jednu z mnoha rodových větví - Osterské ze Sulevic. Kaplířové drželi hrad do roku 1505. Potom vystřídal několik majitelů a po roce 1540 se uvádí jako pustý.

Dispozice hradu

Hrad využíval skalnatého vrcholu výrazného kopce. Do předhradí se vcházelo věžovitou branou. Předhradní spíše než obytnou funkci zde mělo charakter obranný. Do přední části jádra hradu se vcházelo po schodišti v bráně. Tady se nacházela jen stavba lehčí konstrukce. Další věžovitou branou se vstupovalo do zadní části jádra hradu. Tady na nejvyšším místě stával palác.

Do dnešní doby se zachovaly zbytky první věžovité brány, schody vedoucí do přední části jádra hradu. Nejvíce se asi dochovaly hradby jádra hradu a základy paláce.

Zřícenina hradu Ostrý u Velemína je volně přístupná.

Tipy na výlet

Vydat se můžete na zříceninu hradu Košťálov v blízkých Třebenicích. V původně luteránském kostele tamtéž můžete navštívit Muzeum českého granátu. Podívat se můžete také na zříceninu hradu Oltářík, zříceninu hradu Skalka nebo Lovosický zámek.

Ubytování najdete v Lovosicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 4. červenec

Dnes má svátek Prokop

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete