Statistika našeho portálu

  • 98 167 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Zřícenina hradu Potštejn u Žinkov

Žinkovy

Téměř zaniklý hrad se nachází přibližně 1 km východně od Žinkov. K volně přístupnému hradnímu areálu odtud vede i turistické značení.Historie hraduHrad s největší pravděpodobností založil v polovině 13. století Půta ze Žinkov, příslušník rodu Drslaviců. Hrad založil nedaleko svého dosavadního sídla - tvrze v Žinkovech a pojmenoval ho, jak bylo tehdy módou, po sobě (Půtův hrad – Potštejn…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Žinkovy
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Žinkovy
Telefon

Téměř zaniklý hrad se nachází přibližně 1 km východně od Žinkov. K volně přístupnému hradnímu areálu odtud vede i turistické značení.

Historie hradu

Hrad s největší pravděpodobností založil v polovině 13. století Půta ze Žinkov, příslušník rodu Drslaviců. Hrad založil nedaleko svého dosavadního sídla - tvrze v Žinkovech a pojmenoval ho, jak bylo tehdy módou, po sobě (Půtův hrad – Potštejn). Poprvé se po něm píše roku 1259. Poslední z jeho potomků, Bavor z Potštejna, umřel krátce po roce 1437 a majitelem hradu se stal Přibík z Klenové. V té době již hrad nebyl obýván a pustl. V roce 1525, kdy došlo k dělení majetku mezi Přibíkovy bratry, se uvádí jako pustý.

Dispozice hradu

Hradní dispozice obdélného tvaru byla dvojdílná. Předhradí bylo pravděpodobně prázdné, v čele jádra stál bergfrit, za nímž byl skryt palác. Dnes je zde možno vidět příkop a val, nepatrné stopy hradby předhradí a základy bergfritu.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat do nedalekého Nepomuku, kde je k vidění kostel sv. Jakuba, chrám sv. Jana Nepomuckého nebo Městské muzeum a galerie. Projít se můžete také po Červeném mostě. Navštívit můžete také zříceninu kláštera v Klášteře nebo zámek Hradiště u Blovic. Zajímavé je jistě i Pivovarské muzeum v Oselcích.

Ubytování najdete v Klatovech.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. srpen

Dnes má svátek Jáchym

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete