Statistika našeho portálu

  • 97 533 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zřícenina hradu Preitenštejn

Nečtiny

Skromné zříceniny hradu Preitenstejn (jinak zvaného Breitenstein-široký kámen) se nacházejí na stolové hoře nad obcí Nečtiny. Z ní vede okolo volně přístupného hradu turistické značení.Historie hraduHrad nechal založit ve 30. letech 14. století Jan Lucemburský jako sídlo vojenské posádky střežící důležitou zemskou stezku. Na krátké období se jeho zástavním majitelem stal Oldřich Pluh z Rabštejna,…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Nečtiny
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-sever
Obec
Nečtiny
Telefon

Skromné zříceniny hradu Preitenstejn (jinak zvaného Breitenstein-široký kámen) se nacházejí na stolové hoře nad obcí Nečtiny. Z ní vede okolo volně přístupného hradu turistické značení.

Historie hradu

Hrad nechal založit ve 30. letech 14. století Jan Lucemburský jako sídlo vojenské posádky střežící důležitou zemskou stezku. Na krátké období se jeho zástavním majitelem stal Oldřich Pluh z Rabštejna, než jej Karel IV. vykoupil a zahrnul mezi nezcizitelné hrady uvedené v Majestas Carolina. Od konce 14. století byl však opět zastavován. Jako jeho zástavní majitelé se uvádějí například Zbyněk z Kočova (který nechal roku 1434 hrad opravit, zanedlouho byl však podruhé dobyt) a Burian z Gutštejna, který z Preitensteina učinil své hlavní sídlo. Posledními faktickými uživateli hrady byli Pluhové z Rabštejna, jimž jej zastavil Ferdinand I. Kašpar z Rabštejna se aktivně účastnil stavovského povstání roku 1547, postihla jej tedy mj. konfiskace majetku a hrad Preitenstein byl z rozkazu krále vypálen. Od té doby zůstal pustým.

Dispozice hradu

Stavitelé hradu využili plošiny jsoucí na vrcholu stolové hory, z přístupové strany byl hrad chráněn třemi liniemi hradeb. Vnitřní hradní areál byl rozdělen na dvě nestejně velké části. Ta menší mohla být využívána jako tábořiště vojáků, větší byla po obvodu hradby zastavěna budovami, sloužícími taktéž k ubytování vojáků. Do dnešních dnů se zachovaly části hradeb a drobné střepy po ubytovacích objektech, z nichž stavebně nejnáročnější v severní části jádra je dochován v největší míře.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud můžete navštívit romantický novogotický zámek Nečtiny nebo barokní zámek Manětín. O něco dál najdete zříceninu hradu Rabštejn nad Střelou, zámek Rabštejn nad Střelou nebo klášter servitů tamtéž.

Ubytování najdete v Plzni.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh ve Farmapa…

22.05.2022 - 22.05.2022
Farmapark u Toma, Ledce…

Také v květnu vás u nás čeká Farmářský a řemeslný trh plný dobrých staročeských pochoutek a krásných výrobků od…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 17. květen

Dnes má svátek Aneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete