Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Přerovec

Opava

Téměř zaniklý hrad Přerovec se nachází přibližně 7 km jihovýchodně od Opavy. Nejbližší obydlenou lokalitou je stejnojmenná osada, odkud vede k volně přístupnému areálu hradu neznačená cesta. Přístup vede zpočátku po asfaltové cestě údolím bezejmenného potoka, který se u osady Přerovec vlévá do říčky Sedlinky. Asi po kilometru od osady se cesta rozdvojuje a k hradu vede nalevo běžící lesní cesta.A…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Opava
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Opava
Telefon

Téměř zaniklý hrad Přerovec se nachází přibližně 7 km jihovýchodně od Opavy. Nejbližší obydlenou lokalitou je stejnojmenná osada, odkud vede k volně přístupnému areálu hradu neznačená cesta. Přístup vede zpočátku po asfaltové cestě údolím bezejmenného potoka, který se u osady Přerovec vlévá do říčky Sedlinky. Asi po kilometru od osady se cesta rozdvojuje a k hradu vede nalevo běžící lesní cesta.

Archeologické nálezy kladou počátky hradu do druhé poloviny 13. století, ovšem první písemná zmínka o něm pochází až z roku 1492. Toho roku přenechal Václav Hřivnáč z Heraltic Petru Stošovi z Kounic na Štítině pustou ves Lhotku, ležící pod hradem. Po Petrově smrti vdova Anna z Drahotuš a Volf z Kounic na Tvorkově prodali roku 1513 hrad s okolo ležícími vesnicemi Matyáši Bystřickému ze Studnic a na Štítině. Po přibližně dvaceti letech Přerovec od Matyáše koupil Jindřich Šíp z Branice. V roce 1576 je hrad zmiňován jako pustý.

Areál patrně dřevohlinitého hradu zaujímá lichoběžníkový až trojúhelníkový půdorys obehnaný hlubokým příkopem a mohutným valem. Valy a příkopy jsou dodnes znatelné. Rozměry hradního areálu jsou přibližně 50x40 metrů. Podobu hradu dnes neznáme, jen je jisté, že jeho součástí nebyl bergfrit a proto hlavní obrana spočívala na hradbách. V dnešní době je areál zalesněný, zejména severní část je pokryta novou sadbou jehličnanů a je téměř nepřístupná.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kováři 2024 - Háj ve Slezsku

03.08.2024 - 04.08.2024
Háj ve Slezsku

Již jedenáctý ročník Kovářských sonát 2024!

Traktoriáda Guntramovice 2024 - Bud…

03.08.2024 - 03.08.2024
Budišov nad Budišovkou

SDH Guntramovice zve na 18.ročník Traktoriády.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete