Statistika našeho portálu

  • 102 375 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Šenkenberk (Šimperk)

Šumná

Skromné pozůstatky hradu Šenkenberka, jinak též zvaného Šimberk, se nacházejí přibližně 3 km severozápadně od obce Olbramkostel. Na volně přístupný hrad odtud vede turisticky značená cesta.Historie hraduJméno hradu dal rod, jenž ho založil, totiž Schenkové. V listině, která byla sepsána někdy v letech 1252–1259, se podle něj píší Markvart a Wolfram. Členové rodu pů…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Šumná
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Šumná
Telefon

Skromné pozůstatky hradu Šenkenberka, jinak též zvaného Šimberk, se nacházejí přibližně 3 km severozápadně od obce Olbramkostel. Na volně přístupný hrad odtud vede turisticky značená cesta.

Historie hradu

Jméno hradu dal rod, jenž ho založil, totiž Schenkové. V listině, která byla sepsána někdy v letech 1252–1259, se podle něj píší Markvart a Wolfram. Členové rodu působili ve službách Přemyslovců a vymřeli počátkem 14. století. V letech 1325–1349 na hradě seděl Jindřich z Jíkve, který jej pravděpodobně vyženil. Na přelomu 14. a 15. století se stal zeměpanským majetkem a roku 1403 jej moravský markrabě Jošt předal do držení Přechovi z Kojetic. Přechův zeť Osvald z Eytzingu již hrad neobýval a ten nedlouho poté zpustl (popř. byl násilně rozvrácen husity či v bojích Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad).

Dispozice hradu

Dvojdílný hrad se skládal z velkého předhradí, odděleného příkopy a z části zastavěného dřevohlinitými stavbami, a kamenného jádra. Hradní jádro, na straně k předhradí opatřené štítovou zdí, tvořila kromě hradby dvě palácová křídla. Ochranu vstupu zajišťoval trojúhelníkovitý přihrádek. Dnes je zde k vidění severní hradební zeď a drobné střepy ostatních zdí.

Tipy na výlet

Vydat se můžete například do Znojma, kde najdete mnoho zajímavých památek, jako například Památník Prokopa Diviše, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, děkanský chrám sv. Mikuláše, dominikánský klášter nebo rotunda sv. Kateřiny a Jihomoravské muzeum. Nachází se zde také Znojemský hrad nebo barokní zámek. V Hlubokých Mašůvkách si můžete prohlédnout barokní kostel Navštívení Panny Marie. Navštívit můžete rovněž zámek Plaveč, zříceninu hradu Lepikus, rotundu Nanebevzetí Panny Marie, zámek Jevišovice a vodní nádrž Jevišovice.

Ubytovat se můžete ve Znojmě.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival plný chutí

15.06.2024 - 15.06.2024
Hrušovany nad Jevišovkou

Srdce Hrušovan ožije v červnu festivalem plným lahodných pokrmů, lokálních producentů a skvělé hudby.Na hlavním pódiu…

Královský košt Znojmo 2024

26.10.2024 - 26.10.2024
Klášter Louka - Znojmo

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 22. květen

Dnes má svátek Emil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete