Statistika našeho portálu

  • 93 559 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zřícenina hradu Skála u Přeštic

Radkovice

Zříceniny hradu Skála se nacházejí v Černém lese u Radkovic, přibližně 3 km jihovýchodně od města Přeštice. Z Radkovic na volně přístupný hrad vede turistické značení.Historie hraduHrad založil počátkem 14. století Vilém, syn Děpolda ze Zbiroha, a poprvé se po něm píše roku 1318. Oba páni byli členy rodu pánů z Rýzmberka. Jejich potomkům hrad patřil po jedno a půl z následujících staletí. Ke konc…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Radkovice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Radkovice
Telefon

Zříceniny hradu Skála se nacházejí v Černém lese u Radkovic, přibližně 3 km jihovýchodně od města Přeštice. Z Radkovic na volně přístupný hrad vede turistické značení.

Historie hradu

Hrad založil počátkem 14. století Vilém, syn Děpolda ze Zbiroha, a poprvé se po něm píše roku 1318. Oba páni byli členy rodu pánů z Rýzmberka. Jejich potomkům hrad patřil po jedno a půl z následujících staletí. Ke konci 14. století se páni ze Skály nepohodli s králem Václavem IV. Král proto svolal vojsko a hrad třikrát po sobě oblehl (v letech 1399, 1402 a 1413). O tom, zda byl hrad dobyt, prameny mlčí, dokládají nám však jinou zajímavost. Při prvním z těchto obležení bylo použito dosud málo známé zbraně - obléhacího děla. Je to vůbec nejstarší písemná zmínka o použití děla. A tím zajímavé zprávy nekončí, při třetím z obléhání byl v ležení pod hradem vůdcem královského vojska Janem Hájkem z Hodětína čten první český vojenský řád.

V roce 1427 se hradu zmocnili husité a podnikali odtud loupeživé nájezdy do okolí. Vojsko plzeňského landfrýdu to tak nenechalo, hrad dobylo a loupeživé husity pověsilo na stromech pod hradem. Pobořený hrad byl Rýzmberky znovu opraven, ale jinak se ztratil z centra jejich pozornosti. Když jej roku 1548 prodávali Říčanským z Říčan, byl již sešlý a roku 1568 se uvádí jako pustý. Zřícenině se začalo říkat Černý zámek. Lákal různé lapky a lupiče k úkrytu, a proto byl z rozkazu císaře roku 1655 rozbořen.

Podoba hradu

Stavba hradu využívala plně půdorys a členění buližníkové skály. Hrad tvořila dvě samostatná hradní jádra, což nebylo v našich končinách vůbec zvykem. V Německu, kde je tento typ o mnoho častější, se tyto hrady nazývají Ganerbenburg. Tzv. horní hrad byl tvořen dvěma paláci s nádvořím uprostřed a doplněn dalšími stavbami (budovou u brány a hradbami, z jedné z nich vybíhala protáhlá bašta). Tzv. dolní hrad měl v čele čtverhrannou věž a za ní skrytý palác. V zadní opevněné části pak stávala nejspíše hospodářská stavení. Dodnes jsou dochovány střepy mnoha zdí.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud se nachází barokní zámek Příchovice nebo renesanční zámek Lužany. Zajímavý rozhled po okolí budete mít z rozhledny Kožich u Libákovic. Krásný je i gotický vodní hrad Švihov.

Ubytovat se můžete v třeba ve Švihově.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Letní jarmark na zámku Kozel - Šťáh…

19.07.2020 - 19.07.2020
Zámek Kozel

Velikonoční jarmark na zámku Kozel nám zhatil koronavirus a do podzimního jarmarku je pořád daleko. Rozhodli jsme se…

Street food festival Chotěšov

22.08.2020 - 22.08.2020
Chotěšov

Sraz milovníků street foodových specialit delikátních chutí celého světa - tentokrát ve znamení zmrzliny a prosecca.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 13. červenec

Dnes má svátek Markéta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete