Statistika našeho portálu

  • 91 106 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Zřícenina hradu Štamberk

Lhotka

Nevelké zříceniny hradu Štamberk se nacházejí necelý kilometr od obce Lhotka, z níž vede na hrad turistické značení, a zároveň přibližně 5 km severozápadně od Telče. Zřícenina je volně přístupná.Historie hraduArcheologický výzkum určil dobu založení hradu do konce 13. století. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Jaroslav ze Šternberka, připomínaný v letech 1284 - 1287 jako…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lhotka
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Jihlava
Obec
Lhotka
Telefon

Nevelké zříceniny hradu Štamberk se nacházejí necelý kilometr od obce Lhotka, z níž vede na hrad turistické značení, a zároveň přibližně 5 km severozápadně od Telče. Zřícenina je volně přístupná.

Historie hradu

Archeologický výzkum určil dobu založení hradu do konce 13. století. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Jaroslav ze Šternberka, připomínaný v letech 1284 - 1287 jako purkrabí na královském hradě Bítov. První písemná zmínka o hradě je až z roku 1356, kdy jej Štěpán z Březnice prodává Jindřichovi z Hradce, který následně štamberské panství připojil k Telči. Kromě období let 1399 - 1404, kdy byl Štamberk jako věno Elišky z Hradce užíván jejím manželem Janem z Kravař, patřil hrad až do svého zániku roku 1423 již pouze pánům z Hradce.

Dispozice hradu

Hradní jádro bylo vystavěno na žulové skále. Hradba v sobě ukrývala dvouprostorový palác, bránu a pravděpodobně i věž, po níž se však nedochovaly žádné stopy. Nad srázem pak z hradby vystupovala vyhlídková věžice. Pod jádrem se táhl úzký parkán s půlkruhovou baštou pod palácem. Velkoryse pojaté předhradí je pak obehnáno 250 metrů dlouhou hradební zdí. Dnes je zde z hradního jádra k vidění vysoký střep vyhlídkové věžice, zbytky paláce a střepy hradeb.

Tipy na výlet

V Horních Dubenkách najdete mlynářské muzeum Chadimův mlýn. Nedaleko odsud se nachází také zámek Třešť, synagoga Třešť a židovský hřbitov. Navštívit můžete i Muzeum Vysočiny, resp. jeho pobočku v Třešti. Za výlet stojí i hrad Roštejn nebo zřícenina hradu Janštejn. A nezapomeňte navštívit krásné město Telč.

Ubytovat se můžete v Telči.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Psychologie masových vrahů - Jihlava

18.12.2019 - 18.12.2019
Jihlava

Pokračování úspěšné přednáškové tour Andreje Drbohlava – autora knižních bestsellerů o temnotě lidské duše, tentokrát…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete