Statistika našeho portálu

  • 93 548 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zřícenina hradu Štamberk

Lhotka

Nevelké zříceniny hradu Štamberk se nacházejí necelý kilometr od obce Lhotka, z níž vede na hrad turistické značení, a zároveň přibližně 5 km severozápadně od Telče. Zřícenina je volně přístupná.Historie hraduArcheologický výzkum určil dobu založení hradu do konce 13. století. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Jaroslav ze Šternberka, připomínaný v letech 1284 - 1287 jako…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lhotka
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Jihlava
Obec
Lhotka
Telefon

Nevelké zříceniny hradu Štamberk se nacházejí necelý kilometr od obce Lhotka, z níž vede na hrad turistické značení, a zároveň přibližně 5 km severozápadně od Telče. Zřícenina je volně přístupná.

Historie hradu

Archeologický výzkum určil dobu založení hradu do konce 13. století. Pravděpodobným zakladatelem hradu byl Jaroslav ze Šternberka, připomínaný v letech 1284 - 1287 jako purkrabí na královském hradě Bítov. První písemná zmínka o hradě je až z roku 1356, kdy jej Štěpán z Březnice prodává Jindřichovi z Hradce, který následně štamberské panství připojil k Telči. Kromě období let 1399 - 1404, kdy byl Štamberk jako věno Elišky z Hradce užíván jejím manželem Janem z Kravař, patřil hrad až do svého zániku roku 1423 již pouze pánům z Hradce.

Dispozice hradu

Hradní jádro bylo vystavěno na žulové skále. Hradba v sobě ukrývala dvouprostorový palác, bránu a pravděpodobně i věž, po níž se však nedochovaly žádné stopy. Nad srázem pak z hradby vystupovala vyhlídková věžice. Pod jádrem se táhl úzký parkán s půlkruhovou baštou pod palácem. Velkoryse pojaté předhradí je pak obehnáno 250 metrů dlouhou hradební zdí. Dnes je zde z hradního jádra k vidění vysoký střep vyhlídkové věžice, zbytky paláce a střepy hradeb.

Tipy na výlet

V Horních Dubenkách najdete mlynářské muzeum Chadimův mlýn. Nedaleko odsud se nachází také zámek Třešť, synagoga Třešť a židovský hřbitov. Navštívit můžete i Muzeum Vysočiny, resp. jeho pobočku v Třešti. Za výlet stojí i hrad Roštejn nebo zřícenina hradu Janštejn. A nezapomeňte navštívit krásné město Telč.

Ubytovat se můžete v Telči.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Pivní fest Telč - Telč

11.07.2020 - 11.07.2020
Panský dvůr, Telč

Malé pivovary, dobré jídlo, známé kapely. To je Pivní fest Telč 2020

Metody výslechu a získávání informa…

09.10.2020 - 09.10.2020
Jihlava

Chcete vědět, jak vyšetřovatelé čtou mysli a jak se dostávají k pravdě? Pokud jste fanoušky forenzní psychologie,…

Lords Of The Sound v programu "Musi…

10.10.2020 - 11.10.2020
Jihlava

Orchestr nové generace LORDS OF THE SOUND opět vystoupí v České republice se svým programem "Music is coming"…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 10. červenec

Dnes má svátek Libuše / Amálie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete