Statistika našeho portálu

  • 102 704 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Stará Dubá

Přestavlky u Čerčan

Unikátní pozůstatky komplexu hradu a podhradního městečka se nacházejí přibližně kilometr západně od obce Hvězdonice nad řekou Sázavou. Na volně přístupné zříceniny zájemce odtud zavede turistické značení.Historie hraduPoprvé se na novém hradě psal roku 1283 Ondřej z Dubé. Kolem roku 1350 byla na hradě vybudována kaple sv. Klimenta. Roku 1403 se hradu lstí zmocnil loupeživý rytíř Jan Zoul z Ostře…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Přestavlky u Čerčan
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Přestavlky u Čerčan
Telefon

Unikátní pozůstatky komplexu hradu a podhradního městečka se nacházejí přibližně kilometr západně od obce Hvězdonice nad řekou Sázavou. Na volně přístupné zříceniny zájemce odtud zavede turistické značení.

Historie hradu

Poprvé se na novém hradě psal roku 1283 Ondřej z Dubé. Kolem roku 1350 byla na hradě vybudována kaple sv. Klimenta. Roku 1403 se hradu lstí zmocnil loupeživý rytíř Jan Zoul z Ostředka, a proto právoplatný majitel hradu Vaněk z Dubé s pomocí zemské hotovosti následujícího roku Dubou dobyl. Poškozený hrad byl i nadále obýván, později jej získali Kostkové z Postupic, za nichž byl roku 1466 dobyt a rozbořen vojsky Jiřího z Poděbrad. Roku 1525 se poprvé uvádí jako pustý, označením Stará Dubá se pyšní nejpozději od roku 1648.

Dispozice hradu

V době založení byla Stará Dubá jedním z mála šlechtických hradů, které se mohly vyrovnat hradům královským. Podhradní městečko Odranec, ležící u řeky Sázavy, bylo spojeno s výše položeným hradem hradbou, dodnes ve střepech dochovanou. Taktéž se dochovaly pozůstatky branské a hradební věže v ní začleněné. Městečko zajišťovalo hospodářský provoz hradu. Podoba hradu samotného je nejasná z důvodu zasypání budov troskami velké věže, která byla s největší pravděpodobností obléhateli vyhozena do povětří. Dispozice hradu byla pravděpodobně trojdílná. První nádvoří přecházelo v parkán a bylo bez zástavby. Ve druhém nádvoří se nacházel malý palác a velká okrouhlá věž, při níž stávala kaple. Třetí nádvoří obklopovala palácová křídla. Dnes je zde k vidění střep vstupní brány, kaple a drobné zdi paláců. Dále za hradem se unikátně dochoval tábor obléhatelů z roku 1466 a na svahu za potokem palebné postavení.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Slavnosti piva v Pivovaru Ferdinand…

07.09.2024 - 07.09.2024
Pivovar Ferdinand

Na sobotu 7. září si benešovský pivovar nachystal 33. ročník pivovarských slavností. Kde jinde, než v pivovaru můžete…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. červenec

Dnes má svátek Kristýna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete