Statistika našeho portálu

  • 97 585 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zřícenina hradu Templštejn

Jamolice

Rozsáhlé zříceniny hradu Templštejn stojí na skále nad řekou Jihlavou. Nejblíže položenou obcí jsou Jamolice, z nichž ke hradu vede přibližně 4 km dlouhá značená turistická trasa. Hrad je volně přístupný.Historie hraduHrad, jak již jeho jméno napovídá, založil řád templářů, kteří jsou na nedalekých Jamolicích doloženi již k roku 1279. Stavba hradu probíhala mezi lety 1281-1298. V roce 1312 franco…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jamolice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Jamolice
Telefon

Fotogalerie k článku

Rozsáhlé zříceniny hradu Templštejn stojí na skále nad řekou Jihlavou. Nejblíže položenou obcí jsou Jamolice, z nichž ke hradu vede přibližně 4 km dlouhá značená turistická trasa. Hrad je volně přístupný.

Historie hradu

Hrad, jak již jeho jméno napovídá, založil řád templářů, kteří jsou na nedalekých Jamolicích doloženi již k roku 1279. Stavba hradu probíhala mezi lety 1281-1298. V roce 1312 francouzský král Filip Sličný násilně ukončil existenci řádu a Templštejn se jako konfiskát dostal do rukou kutnohorskému podnikateli Bertoldu Pirknerovi. Bertoldovi synové pak hrad prodali roku 1349 Přibíkovi ze Šelmberka. Roku 1379 hrad získali páni z Lipé a připojili ho ke krumlovskému panství. Páni z Lipé nechali pro své pohodlí Templštejn opravit a na přelomu 14. a 15. století přistavět nový palác. Okolo roku 1470 pak posílili hradní opevnění zbudováním mohutné štítové zdi na nejzranitelnější straně hradu jako obranu před palnými zbraněmi. V roce 1482 se hrad s panstvím opět osamostatnil a stal se sídlem pánů z Doubravice. Soudě dle archeologických nálezů byl Templštejn opuštěn někdy po polovině 16. století a začal pustnout.

Podoba hradu

Hrad v první fázi své existence řadíme k typu hradů s plášťovou zdí, tj. bezvěžovému. Hlavní jádro tvořila hradba v půdorysném tvaru pětiúhelníka se zaoblenými rohy, která v sobě obsahovala obytné budovy. Toto jádro pak obíhala vnější hradba předhradí, v jehož nároží nad řekou stála dvoutraktová budova. Další stavení, postavená patrně až v době držby hradu šlechtici, stávala v severním nároží a vedle vstupní věže do předhradí. Počátkem 15. století páni z Lipé přistavěli vedle vstupní věže již výše zmíněný palác, který se stal hlavní obytnou budovou hradu. Páni z Lipé též hrad obehnali ještě další hradbou a přestavěli hradní jádro. O štítové zdi, která patrně nebyla zcela dokončena, již bylo psáno výše.

Do dnešních dnů se z hradu zachovalo poměrně dost. Velmi výrazná je dosud hradba jádra (vnitřní příčky paláců jsou již méně znatelné), zdi paláce pánů z Lipé i dvoutraktové budovy nad řekou. Méně znatelné jsou již ostatní hradby a menší stavby. První však, co příchozí spatří, je mohutná štítová zeď, stojící dosud celistvě ve své nedokončenosti.

Tipy na výlet

U Ivančic najdete zámek Hrubšice nebo zámek Ivančice. Dále můžete navštívit zříceninu hradu Levnov, zříceninu hradu Rabštejn u Dukovan nebo zříceninu Sedleckého hradu.

Ubytovat se můžete v Moravském Krumlově.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Pokáč : Moravský Krumlov, Open-Air …

17.06.2022 - 17.06.2022
Moravský Krumlov

V pátek 17.6 2021 se premiérově představí v Moravském Krumlově v areálu vrabčák ¨Pokáč¨.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 23. květen

Dnes má svátek Vladimír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete