Statistika našeho portálu

  • 102 686 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zřícenina hradu Velešín

Velešín

Jak se k hradu dostanete...Skromné a donedávna nepřístupné pozůstatky hradu Velešína nestojí, jak by název napovídal, u obce Velešín, ale přesně naproti Velešínu na druhé straně vodní nádrže Římov. Přístup k hradu tudíž vede z obce Sedlce, cesta na hrad je značená od hospody v obci. Je nutno si dát pozor na obtížné značení cesty přes louku před lesem, v němž se hrad nachází. Na počátku této louky…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velešín
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Český Krumlov
Obec
Velešín
Telefon

Jak se k hradu dostanete...

Skromné a donedávna nepřístupné pozůstatky hradu Velešína nestojí, jak by název napovídal, u obce Velešín, ale přesně naproti Velešínu na druhé straně vodní nádrže Římov. Přístup k hradu tudíž vede z obce Sedlce, cesta na hrad je značená od hospody v obci. Je nutno si dát pozor na obtížné značení cesty přes louku před lesem, v němž se hrad nachází. Na počátku této louky je velký ukazatel s nápisem "hrad Velešín, už jen kousek, 0,5km, 0,31 míle, 834 kroků přes louku směrem na Kleť". Od něj vedou dvě luční cesty, z nichž ta napravo, méně znatelná, je ta správná. Zřícenina se nachází v 1. ochranném pásmu vodní nádrže Římov a proto je nutné držet se pouze cesty na hrad, na nějž jediný je přístup povolen. Hrad je volně přístupný.

Historie hradu

Zakladatelem hradu byl bezesporu král, který jej postoupil Čéčovi z Budějovic, poprvé na Velešíně připomínaného roku 1266. Od Čéče jej potom získal Beneš Pyšný, předek pánů z Michalovic. Za Přemysla Otakara II. se hrad stal opět královským, ovšem ne na dlouho, neboť Václav II. jej roku 1283 vrátil Benešovu synovi Janovi z Michalovic, který následně začal užívat též přídomku "z Velešína". Janovi potomci hrad drželi ještě 100 let, až jej roku 1387 Jan Michalovec z Velešína prodal Oldřichovi z Rožmberka. V husitských dobách hrad ustál dobývání.

Konec hradu nastal roku 1487, kdy se Vok z Rožmberka rozhodl již neinvestovat do nákladných oprav hradu a opustil jej. Roku 1541 se poprvé uvádí jako zřícenina. V letech 1973¦1976 zde proběhl v souvislosti s výstavbou vodní nádrže Římov archeologický výzkum pro vedením Antonína Hejny. V roce 2008 zde pak vedl archeologický výzkum věže Tomáš Durdík.

Dispozice hradu

Při vstupu do hradu musel příchozí překonat dva velmi hluboké příkopy, než se ocitl na hlavním nádvoří. V jeho čele se vypínala okrouhlá věž, chránící z nejohroženější strany palác s připojenou kaplí (půlkruhové zakončení východní části paláce). A. Hejna zde v 70. letech odkryl i zbytky její freskové výzdoby. Další části hradu jsou již těžko rozpoznatelné. Plánek Augusta Sedláčka zde zaznamenává ještě polookrouhlou baštu. Hradba se dochovala jen v drobných střepech a již zmíněná věž a palác s kaplí v základech.

Odsud se můžete vydat na rozhlednu Slabšovka u Besednice. Za návštěvu stojí také klášter Zlatá Koruna nebo zřícenina hradu Maškovec u Kamenného Újezda.

Ubytování najdete přímo ve Velešíně.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete