Statistika našeho portálu

  • 94 552 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zřícenina hradu Vikštejn

Vítkov

Výrazné zříceniny hradu Vikštejna se nacházejí přibližně 3 km severně od města Vítkov. Na volně přístupnou zříceninu vede z města přes obec Podhradí turistické značení.Hrad Vikštejn s podhradním městečkem Vítkov byl založen na počátku 14. století a byl pojmenován po jednom z předků pánů z Vikštějna - Vítkovi. První písemná zmínka o hradě pochází až z roku 1377. Po smrti hradního majitele Bernarda…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vítkov
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Vítkov
Telefon

Výrazné zříceniny hradu Vikštejna se nacházejí přibližně 3 km severně od města Vítkov. Na volně přístupnou zříceninu vede z města přes obec Podhradí turistické značení.

Hrad Vikštejn s podhradním městečkem Vítkov byl založen na počátku 14. století a byl pojmenován po jednom z předků pánů z Vikštějna - Vítkovi. První písemná zmínka o hradě pochází až z roku 1377. Po smrti hradního majitele Bernarda z Vikštejna se jej protiprávně zmocnil opavský vévoda Přemek (1394) a dědicové nic nenamítali. Od roku 1433 hrad sloužil jako sídlo Přemkově vdově Heleně Bosenské a jejím dětem. V roce 1464 hrad získává do zástavy Budivoj z Moravice, ovšem nechoval se podle králových představ a proto mu byl hrad odňat a udělen v zástavu Bernardovi Bírkovi z Násilé. Jeho rodu patřil hrad po tři generace a byl též v roce 1474 dobyt vojskem Matyáše z Korvína. Rokem 1512 vymírá rod Bírků z Násilé a zástavní majitelé hradu se často střídají, zmiňme alespoň Planknary z Kynšperka a Oderské z Lideřova. V letech 1554-1582, za Planknarů, prošel hrad razantními renesančními úpravami. V letech 1626-1627 okupovali Vikštejn Dánové poté, co se jej zmocnili bez boje. Vilém Alexandr Oderský byl později za spolupráci s Dány odsouzen ke konfiskaci majetku včetně Vikštejna. Císařská komora na čas postoupila Vikštejn do zástavy Kryštofovi Eggsteinovi z Ehrenecku. V době švédského nebezpečí byl pevný Vikštejn úmyslně poničen, především jeho obranné prvky, aby jej nepřítel nemohl po dobytí využívat jako opěrný bod. Hrad, či spíše již zámek, byl nadále obyvatelný, ovšem ne zcela pohodlný. V roce 1657 se majetku opět ujímá Vilém Alexandr Oderský z Lidéřova, který podnikl nutné opravy zámku. Oderští z Lidéřova vlastnili Vikštejn až do roku 1708, poté se majitelé často střídali. V letech 1774-1776 nechal Jan Julius Frobel nedaleko starého zámku vystavět barokní zámek, přestěhoval tam správu panství a od té doby Vikštejn chátral a měnil se ve zříceniny. Koncem 18. století byl jediným obyvatelem Vikštejna poustevník Martin. V 70. letech 20. století byl areál zříceniny vyčištěn.

Hlavní obytnou i obrannou budovou hradu byla pětiboká věž, připomínající mohutnou baštu. Některá z jejích pater byla obytná. Za ní se zakomponovaný v hradbě schovával ještě malý palác. V období renesance bylo jádro obestavěno dalším prstencem hradby, do nějž byl začleněn další palác, hospodářská stavení a další hradní brána. Dnes jsou zde k vidění rozsáhlé zříceniny.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 30. listopad

Dnes má svátek Ondřej

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete