Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zřícenina hradu Vildštejn

Budišov nad Budišovkou

Zbytky zříceniny hradu Vildštejn se nachází na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnicí asi 3 km severozápadně od Budišova nad Budišovkou, odkud sem vede značená cesta.Historie hraduHrad vznikl jako správní středisko budišovského panství. První hodnověrná zpráva pochází z roku 1316. Tehdy se podle hradu psali členové olomoucké kapituly Dědřich a Jindřich z Fulštejna, kteří dostali budišovské panství …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Budišov nad Budišovkou
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Budišov nad Budišovkou
Telefon

Zbytky zříceniny hradu Vildštejn se nachází na skalnatém ostrohu nad říčkou Lomnicí asi 3 km severozápadně od Budišova nad Budišovkou, odkud sem vede značená cesta.

Historie hradu

Hrad vznikl jako správní středisko budišovského panství. První hodnověrná zpráva pochází z roku 1316. Tehdy se podle hradu psali členové olomoucké kapituly Dědřich a Jindřich z Fulštejna, kteří dostali budišovské panství od olomoucké kapituly a zde na hradě pravděpodobně sídlili. Avšak panství brzy získala kapitula zpět a roku 1323 přešlo do trvalé držby olomouckého biskupa. Hrad zanikl patrně kolem koncem 14. století za válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem.

Podoba hradu

Přesná podoba hradu není moc známa. Měl dvě části (jádro a zadní díl). Mezi jádrem a zadním dílem se nachází 22 m široký příkop. Zadní díl je také rozdělen na dvě části. Jádro hradu má na délku 70 m a v největší šířce dosahuje 25 m. Na konci jádra nad srázem se nachází zbytek zdi skoro 3,5 m silné. Na opačném konci při příkopu najdeme mocný okrouhlý blok zdiva se zbytkem hradby. Patrně jde o pozůstatek válcové věže s průměrem více než 9 m a sílou zdiva přes 2 metry.

Areál hradní zříceniny je volně přístupný.

Tipy na výlet

Ve městě dále najdeme Muzeum břidlice nebo kostel Nanabevzetí Panny Marie. Nedaleko odsud najdete ve Vítkově městské muzeum. Vodní nádrž Slezská Harta a rozhledna Velký Roudný u Slezské Harty najdeme u Roudna.

Ubytování najdete v Hradci nad Moravicí.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete