Statistika našeho portálu

  • 96 240 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zřícenina kostela sv. Víta - Habří

Habří

Na okraji obce Habří v blízkosti myslivny stojí torzo malého kostela sv. Víta se stejnojmennou kaplí.Malý kostel sv. Víta byl vystavěn opatem Jiřím Wendschuhem roku 1644 a to na místě kde se patrně nacházela tehdy kaplička se zázračnou vodou. Kostel měl v interiéru tři oltáře: hlavní sv. Víta, Blahoslevaná Panna Marie a sv. Josefa. Za císaře Josefa II. byl kostel 1.5.1787 zrušen a uzavřen. Posléz…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Habří
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
České Budějovice
Obec
Habří
Telefon

Na okraji obce Habří v blízkosti myslivny stojí torzo malého kostela sv. Víta se stejnojmennou kaplí.

Malý kostel sv. Víta byl vystavěn opatem Jiřím Wendschuhem roku 1644 a to na místě kde se patrně nacházela tehdy kaplička se zázračnou vodou. Kostel měl v interiéru tři oltáře: hlavní sv. Víta, Blahoslevaná Panna Marie a sv. Josefa. Za císaře Josefa II. byl kostel 1.5.1787 zrušen a uzavřen. Posléze se dostal do vážného stavebního stavu a proměnil se v ruinu. V červenci 1861 se propadla klenba a o šest let později byla velká část zdiva stržena. Získaný materiál posloužil na stavbu myslivny. Oltáře z interiéru byly převezny do Boršova.

V ruinách kostela pak býval umístěn malý malovaný obrázek sv. Víta. K němu se chodili modlit obyvatelé z blízkého okolí a jelikož jejich prosby byly někdy vyslyšeny, nechtěli se spokojit s tím, že obrázek trpí povětrnostními vlivy. Proto se rozhodli, že tomuto obrázku postaví kapličku a požádali vyšebrodské opatství o místo a příspěvek. Nakonec byla roku 1890 dokončena vedle ruiny kostela malá kaple za 165 zlatých a 80 krejcarů. Opatství na stavbu také přispělo materiálně (dřevem) a také starým oltářem. Kaple pak byla slavnostně vysvěcena 15.6.1890.

Dnes zde najdeme jak kapli tak i ještě jižní stěnu bývalého kostela sv. Víta s třemi gotickými okenními otvory. O kapli je pečováno a jižní zeď kostela byla v roce 1994 staticky zajištěna. Kaple je přístupná příležitostně jinak areál volně. Parkování je možné buď v obci a dále pak cca kilometr do svahu po asfaltové cestě k myslivně, odkud je to již jen pár metrů, nebo na krátkou chvíli v blízkosti myslivny.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S - Krystyna Skalická & Libo…

22.10.2021 - 22.10.2021
Divadlo U Kapličky

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

Koncert Společná věc 2021 - České B…

18.11.2021 - 18.11.2021
Zámek Sychrov

Na koncertě vás čeká velkoplošná projekce spojená s tóny tajemného Vodnářského zvonu. Výjimečný, tajuplný,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 15. říjen

Dnes má svátek Tereza

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete