Statistika našeho portálu

  • 96 806 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zřícenina tvrze - Kralice nad Oslavou

Kralice nad Oslavou

Historie tvrzeKralická tvrz vznikla asi v první polovině 14. století. Její asi nejvýznamnější majitel byl rytíř Jindřich, který roku 1542 nechává tvrz přestavět na renesanční zámeček. Roku 1572 tvrz prodává a dalším majitelem se stává Jan Starší ze Žerotína, který zde umožňuje bratrské tiskárně se úkryt. Ta tu pak působí 42 let. Za třicetileté války tvrz zaniká a je objevena, až při archeologické…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Kralice nad Oslavou
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Třebíč
Obec
Kralice nad Oslavou
Telefon

Historie tvrze

Kralická tvrz vznikla asi v první polovině 14. století. Její asi nejvýznamnější majitel byl rytíř Jindřich, který roku 1542 nechává tvrz přestavět na renesanční zámeček. Roku 1572 tvrz prodává a dalším majitelem se stává Jan Starší ze Žerotína, který zde umožňuje bratrské tiskárně se úkryt. Ta tu pak působí 42 let. Za třicetileté války tvrz zaniká a je objevena, až při archeologickém průzkumu v roce 1956. Během 15 let trvajícího průzkumu jsou nalezeny tiskařské typy "literky", bronzové špendlíky, knihařské ozdoby a slitky liteřiny.

Tvrz dnes

Základy bývalé tvrze dnes najdeme mezi ulicemi Jinošovská a Martinská. Dnes zaujímají prostor 24x10 m, což je méně než kdysi tvrz měla. Jsou přístupné a kousek od nich se nachází památník Bible kralické.

Tipy na výlet

V nedaleké Náměšti nad Oslavou najdete renesanční zámek a můžete zde navštívit také Festival keltské kultury Beltine. Výlet si můžete udělat také na zříceninu hradu Holoubek, zříceninu hradu Lamberk, zříceninu Sedleckého hradu, vystoupit na rozhlednu Babylon, rozhlednu Ocmanice nebo tvrz Jinošov. V okolí najdete i pozůstatky hradu Kraví Hora nebo zříceninu hradu Levnov.

Ubytovat se můžete v Náměšti nad Oslavou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Mistrovská lekce - Třebíč

24.01.2022 - 24.01.2022
Divadlo Pasáž,…

1. představení ab. sk. A

Malina Brothers - Třebíč

27.01.2022 - 27.01.2022
Národní dům, Karlovo…

1. koncert Hudeního salónu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 24. leden

Dnes má svátek Milena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete