Statistika našeho portálu

  • 101 428 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Akce na 28. října 2015

V Česku si 28. října tradičně připomínáme státním svátkem vznik Československé republiky. Tak jako prezident republiky v tento den uděluje státní vyznamenání a na mnoha místech republiky probíhá tradiční pokládání věnců, chtěli bychom i my z Atlasu Česka udělit našim čtenářům několik tipů na zajímavé akce spojené s připomínkou naší státnosti a historických kořenů.

V Česku si 28. října tradičně připomínáme státním svátkem vznik Československé republiky. Tak jako prezident republiky v tento den uděluje státní vyznamenání a na mnoha místech republiky probíhá tradiční pokládání věnců, chtěli bychom i my z Atlasu Česka udělit našim čtenářům několik tipů na zajímavé akce spojené s připomínkou naší státnosti a historických kořenů. 

Praha

Pražané si výročí vzniku samostatné Československé republiky mohou připomenout účastí na řadě pietních akcí či si v rámci relaxace a odpočinku okořenit volný den návštěvou některé z kulturních či zábavně-společenských akcí. Nejvýznamnější hudební akcí letošního svátku bude dozajista "vystoupení hudební kapely Kryštof v O2 aréně", které slibuje velkolepou show spojenou se spoustu originálních překvapení. Hlavním tahákem samozřejmě zůstává charismatická osoba leadra skupiny Richarda Krajča a představení nového studiového alba natáčeného v New Yourku. Své příznivce si dozajista najde i "koncert bratislavské skupiny HEX", který se odehraje v Music Baru Lucerna. Žádný z fanoušků moderního slovenského rocku by neměl chybět na tomto novém podzimním turné, které slibuje nezvykle opulentní podívanou. Oficiální ráz pak bude mít připomínka "Výročí vzniku Československa v Písecké bráně", která je slavnostním aktem spojeným se zahájením výstavy k 90. výroční založení Sokola Dejvice s názvem - A Dejvicemi znělo sokolské Nazdar. Rodiny s dětmi se pak jistě rády vydají do nákupního centra v Letňanech, kde se o nadcházejícím státním svátku odehraje "Dětská pohádková Superstar s Ivetou Blanarovičovou", která představí svou pohádkovou Superstar. Speciální program pro děti na den narozeni naší vlasti přichystalo divadlo pro děti, které láká na poutavé pásmo "Ten řízek nezvedej". Jde o duchovně-kulturní festival konaný v rámci Modlitby za domov, počínající slavnostním zahájením v 9:30. V kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad si ve sváteční odpoledne můžete vychutnat pásmo "Modlitba za domov", které v zve na Báru Hrzánovou, Michaeala Kocába či koncert skupiny Javory. Malí návštěvníci i jejich dospělí rodiče jistě rádi ocení "Návrat pohádkových střed do Centra na Černém Mostě", které nabídnou oblíbená divadýlka, představení pro malé i velké či taneční školky. Kultury chtiví Pražané si též zvykli na návštěvu některé z obvykle nepřístupných lokalit. Letos bychom Vás rádi pozvali na "Den otevřených dveří Senátu ČR", "Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně" či "Den otevřených dveří v Kramářově vile".


Středočeský kraj

Obyvatelé kraje bezprostředně sousedícího s Prahou si letošní státní svátek mohou zpříjemnit například návštěvou "Dne středočeského kraje", konaného v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Přibrami. Pozoruhodnou příležitostí ke strávení nadcházejícího státního svátku bude "Mezigenerační program Můj Labyrint", konající se v majestátní Kutné Hoře. Těšit se můžete na tvorbu vlastního experimentálního příběhu, znázorněného pomocí spletitých tvarů, prozářených shluků a tajuplných labyrintů. Truchlivou sondou do stavu současné české společnosti je dokumentární film "Prachy v prachu", který odhaluje slabiny dnešní demokracie a originálním způsobem si pohrává s představivostí všech diváků. Naše pozvání směřuje i ke "Vzpomínkovému setkání u příležitosti vzniku samostatného Československého státu v Mladé Boleslavi", které na Komenského náměstí věnováno především památce padlých legionářů. Velkému zájmu návštěvníků se jistě i letos bude těšit "Přehlídka historických i nových motorek na Konopišti", kterou uvítá zdejší nádherný zámecký park. Originálním tipem na sváteční večer bude pro všechny naše čtenáře i "První večerní prohlídka vodárny" která se o nadcházející středě odehraje ve středočeském historickém městě Kolíně.

Jihočeský kraj

V jižní části naší republiky si o nadcházejícím státním svátku můžete užít atmosféru oslav nejlépe v Taboře, kde se koná tradiční "Den republiky". Těšit se můžete na prezentaci táborských sdružení, spolků a divadelní či taneční představení. Nadcházející středu pak uplyne již 97 let od vzniku samostatné Československé republiky. Toto významné výročí si připomeneme v rámci "Oslav vzniku Československa v Jindřichově Hradci", které se odehrají na zdejším náměstí a v objektu nádherného renesančního zámku.

Plzeňský kraj

V západních Čechách si můžete zpříjemnit období vrcholícího podzimu návštěvou některé z akcí, které vzdávají hold historii naší republiky i oceňují čarokrásné proměny říjnové přírody. Nezbytnou součástí tohoto dne je "Oslava vzniku Československé republiky v Plzni", která nabídne zdarma či za symbolické vstupné prohlídku nejvýznamnějších turistických cílů západočeské metropole. O poznání komornější prezentaci budou mít "Tvůrčí dílny Pulchritudo", které však přinesou velmi poutavý program pro děti i jejich rodiče. Můžete si zde vyrobit vlastní divadelní masku či originální škrabošku. Mezi tradiční akce pak patří "Mezinárodní festival komorní hudby Klatovy" přivítá i letos na klatovské radnici věhlasného hudebního virtuosa, Václava Hudečka. Důstojnou pietní akcí bude jistě i "Den vzniku Československa v Rokycanech", který proběhne u pomníku obětem 1. světové války v parku u nádraží Českých drah v Rokycanech.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji si můžete zpříjemnit státní svátek návštěvou "Výlova rybníka Betlém", který zaručuje výjimečný zážitek pro všechny milovníky rybích delikates a nevšedních zážitků. Hudební specialitou pak bezesporu bude kulturní program "Hrajeme ke státním svátkům Sokolov", který zve na sokolovské Staré náměstí, kde vystoupí například skupina Alison. Oficiální ráz budou mít tradiční "Oslavy vzniku Československa v Karlových Varech", které se konají od deseti hodin na třídě Tomáše Gariggue Masaryka.

Ústecký kraj

Ať již si na blížící se státní svátek chystáte rodinný výlet, návštěvu kulturní akce či sportovní zážitek, jistě Vám přijdou vhod některé z tipů našich redaktorů. Ideálně provětrat své podzimem zkroušené tělo můžete ideálně při "Běhu kolem Jezera Most", který zahrnuje trasu 11 kilometrů podél břehu celého jezera. Samozřejmostí je menší okruh pro mladší a méně zdatné účastníky. Milovníci historie jistě ocení unikátní akci "Offroadsafari: Po stopách 2. světové války na Mostecku", která odhaluje místa, která ovlivnila dějiny druhé světové války a představuje její těžko přenositelnou atmosféru. Obdivovatele kvalitních kulturních zážitků odkazujeme na "Výstavu historických kočárků a hraček", kterou mohou shlédnout v obci Zálužice, nedaleko historického městečka Louny.

Liberecký kraj

K oslavám blížícího se státního svátku již neodmyslitelně patří "Den vzniku Československa", konaný v České Lípě. Těšit se můžete i na nezbytný lampionový průvod, který rozzáří oči nejmenších účastníků a dozajista i jejich rodičů. Ideálním tipem pro rodinu s dětmi na nadcházející středeční svátek je návštěva "IQlandie science centra v Liberci". Jedná se o nejmodernější planetárium se stovkami interaktivních exponátů. Menší děti pak jistě ocení "Areál Lunaparku v Liberci", rozkládající se na ploše 3000 m2, přinášející zábavu pro všechny generace návštěvníků.

Královehradecký kraj

Možností jak strávit nadcházející státní svátek je opravdu nepočítaně. Jedním z nich "Oslava dne vzniku České republiky v Dětenicích". Těšit se můžete na bohatý kulturní program na barokním zámku, kde se bude vařit Pivo lásky, uskuteční Dětenické peklo či otevře Středověká krčma. Jednou z posledních možností k návštěvě nedalekého architektonického skvostu budete mít při blížícím se "Ukončení sezóny v zámku Náchod", jehož bohatým programem Vás proveden sám kníže Ottavio Piccolomini. V regionálním muzeu v Náchodě si můžete připomenout historii kávového nápoje a jeho dějinami na našem území v pozoruhodné výstavní expozici "Ať žije kdo kávu pije".

Pardubický kraj

V západních Čechách si můžete státní svátek připomínající vznik samostatné Československé republiky oslavit velmi netradičně, a to návštěvou "Výlovu Bohdanečského rybníka". V rámci akce proběhne tradiční Loučení s ptáky v Národní přírodní rezervaci či nezbytný prodej čerstvých ryb na hrázi rybníka. Pokud si nadcházející státní svátek chcete zpříjemnit rodinnými nákupy, přinášíme tip pro zábavu Vašich ratolestí v podobě "Nové skluzavky v Afi Palac Pardubice". Specifickou podzimní atmosféru pak jistě vykáže nově otevřené "Zahradnické centrum v zahradě Harfa ve Vysokém Mýtě", kde můžete zakoupit pozdní sazeničky rostlin či zúčastnit se různých akcí pro širokou veřejnost.

Kraj Vysočina

I na Vysočině bychom Vás rádi pozvali k několika zajímavým akcím, které osvěží kulturní i sportovní život ve zdejším regionu. Jedním ze zajímavých tipů je "koncert Věry Nerušilové a jejích hostů v Třebíči". Celá akce bude spojená s udělením cen města významným osobnostem veřejného života. Volný čas na Vysočině lze o nadcházejícím státním svátku strávit například na zajímavé "výstavě Pojďte si hrát", kterou můžete navštívit na zámku v Telči.

Jihomoravský kraj

Nadcházející podzimní počasí je ideální příležitostí k návštěvě některé z kulturních akcí, kterých se několik koná i v Jihomoravském kraji. Naším tipem pro rodinný výlet bude například pozvánka k účasti na "Drakiádě ve Vyškově", která bude spojena s nezbytnou podzimní procházkou. Co nejsrdečněji pak všechny zájemce zveme na "Výročí vzniku samostatného Československého státu v Břeclavi", jehož oslavy se odehrají na náměstí T. G. Masaryka a budou zahrnovat slavnostní projev na náměstí, zapálení vatry republiky a zpěv státní hymny.

Olomoucký kraj

Přijďte se zúčastnit některé z pozoruhodných kulturních akcí, které se letos odehrají na malebné Hané. Kvalitním tipem pro rodinný výlet je návštěva "Vlastivědného muzea v Šumperku", kde se na nadcházející státní svátek můžete dozvědět mnoho nových informací zcela zdarma. Na náměstí T. G. Masaryka v Přerově pak můžete navštívit "Výroční oslavy Dne vzniku samostatného Československého státu", které zahájí vzpomínková akce u pamětní desky prvního československého prezidenta. Sváteční odpoledne osvěží obyvatelům Olomouce "Velký lampionový průvod", vyrážející se všemi zájemci v půl čtvrté.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji o letošním státním svátku potěšíme především milovníky tradičních českých filmů, neboť naše pozvánka oznamuje konání "filmové přehlídky Ať žije republika", která se odehraje ve Vsetíně. Těšit se můžete na komediální filmy první republiky, detektivní příběhy z normalizace či dokumentární zamyšlení z posledního dvacetiletí. V podvečer si pak děti i jejich dospělí rodiče jistě rádi dají sraz na seřadišti u konečné autobusu 32, odkud bude vycházet "Lampionový průvod s ohňostrojem", konaný i v letošním roce ve Zlíně.

Moravskoslezský kraj

Státní svátek je ideální příležitostí k návštěvě některé ze zajímavých kulturních akcí, které v Moravskoslezském kraji nalezneme takřka v každém městečku. Například v muzeu Hlučínska můžete vstřebávat informace z expozice "Kdo jsou lidé na Hlučínsku", která nabízí ucelený pohled na vývoj této rázovité oblasti. Menší návštěvníky pak jistě potěší nově otevřené "Zrcadlové bludiště ve Foru Nová Karolina v Ostravě", které rozzáří tváře dětí i jejich rodičů. Již jen pár dnů bude otevřena expozice "Matchbox- Models of Yesteryear", kterou ocení sběratelé a milovníci malých autíček. Ve Frýdku - Místku si pak na své přijdou všichni ti, kteří si k dobrému jídlu dají i kvalitní pivo, neboť v Nošovicích je k vidění unikátní výstava "Pivo a život po roce 1970".

Zajímavé akce v okolí

Adventní tvořivé dílny 2023 - Kyjov

02.12.2023 - 08.12.2023
Vlastivědné muzeum Kyjov

Dovolujeme si Vás pozvat do Vlastivědného muzea Kyjov na tvořivé dílny.

Vánoční trhy v Praze 2023

02.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na…

Modlitba za demokracii 2023 - Praha

06.12.2023 - 06.12.2023
Kostel sv. Kříže -…

Vážení přátelé a příznivci, věříme, že se již těšíte na adventní čas. S radostí bychom vás chtěli pozvat na výjimečný…

Hvězdná Toyota roadshow v Praze na …

06.12.2023 - 06.12.2023
Praha

Toyota během akce podrobněji představí všechny čtyři druhy alternativních pohonů, které aktuálně nabízí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 6. prosinec

Dnes má svátek Mikuláš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete