Statistika našeho portálu

  • 100 946 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tipy na víkend 28. února – 2. března: Masopustní veselí, projížďka historickou tramvají, nebo noční běžkování

Tento víkend vrcholí oslavy masopustu všeho druhu. Průvody, karnevaly, tance, dobová hudba, tradiční pochutiny a veselá zábava na vás čeká na mnoha místech naší republiky. Kromě toho se můžete v Liberci projet historickou tramvají, nebo si zaběžkovat za tmy v rámci 1. ročníku Noční stopy Valachy.

Fotogalerie k článku

Tento víkend vrcholí oslavy masopustu všeho druhu. Průvody, karnevaly, tance, dobová hudba, tradiční pochutiny a veselá zábava na vás čeká na mnoha místech naší republiky. Kromě toho se můžete v Liberci projet historickou tramvají, nebo si zaběžkovat za tmy v rámci 1. ročníku Noční stopy Valachy.

Praha

Od soboty do neděle bude v muzeu Karla Zemana probíhat karneval a masopust a u této příležitosti máte možnost zúčastnit se speciálních tvořivých dílen, kde si budete moci vyrobit vlastní masky a kostýmy v retro stylu filmů Karla Zemana. Odtud se pak můžete také vypravit na Malostranské masopustní veselí, kde největším lákadlem je nepochybně masopustní průvod, ale těšit se můžete i na zajímavý program na Kampě. Zde na vás kromě občerstvení budou čekat nejrůznější hudební soubory se svým vystoupením. Pokud se zajímáte o tibetskou kulturu, pak v sobotu zajděte na festival Losar 2014, který se uskuteční na Novoměstské radnici a návštěvníkům nabídne filmové projekce, speciality tibetské kuchyně, stolní hry, výtvarné dílny pro děti, dětský koutek s programem, přednášky a workshopy. V sobotu si také nenechte ujít zahájení letošní Matějské poutě, kde si můžete vyzkoušet na sto adrenalinových atrakcí.

Středočeský kraj

Tuto sobotu se v kladenském kině Hutník uskuteční Festival amatérského a nekomerčního filmu Klapka 2014, v jehož rámci můžete shlédnout několik skvostů české i zahraniční kinematografie. Festival také nabídne snímky amatérských tvůrců a studentů filmových škol, které jinde neuvidíte, a dále můžete shlédnout výstavu amatérských fotografů a to vše za dobrovolné vstupné. V sobotu si nenechte ujít Poberounský masopust v Zadní Třebani, který mimo jiné nabídne soutěž o nejlepší masku. Těšit se můžete také na tradiční staročeské stánky a děti si zadovádí na dětském masopustním karnevalu. Pro nejmenší je navíc připravena speciální tombola, rozličné hry a soutěže či vyhledávané kolo štěstí.

Jihočeský kraj

V sobotu si nenechte ujít tradiční Milevské maškary, lidovou oslavu masopustu v tomto malebném městě. Celá akce je rámována veselým a nápaditým průvodem rozličných maškar a kreativních masek, ve kterém nechybí ani typický medvědář, dlouhá noha, párkař, slepičí farma, Bakchus, kominíčci, zvířata všeho druhu, doktoři, draci, rytíři, vodníci a desítky dalších legračních postaviček. V Písku máte možnost v sobotu shlédnout jarní přehlídku plemenných koní a to v Zemském hřebčinci od 11 hodin. V Českém Krumlově se můžete v sobotu pobavit na tradičním Českokrumlovském masopustu v zahradách pivovaru Eggenberg.

Plzeňský kraj

Švihov uvítá v sobotu již 5. masopustní průvod. Ten vyjde ve 13 hodin od místní radnice a zamíří na nádvoří hradu Švihov, kde se návštěvníci rozloučí s výstavou Po stopách Popelky. Veselí zpestří vepřové hody a kapela Skalanka. Otevřená bude také Hradní krčma a od 17 hodin se masopust přesune do kulturního domu. V sobotu můžete v Plzni navštívit Šermířskou burzu, která se zde uskuteční vůbec poprvé. K vidění i zakoupení budou nejrůznější chladné zbraně, zbroje, kostýmy, šperky, luky, kuše, šípy, stany, keramika, sklo, měděné i dřevěné nádobí, knihy, kůže, látky, kožešiny, štíty, medovina, kované i kožené výrobky a mnohé další.

Karlovarský kraj

Také Cheb v sobotu propadne masopustu. Průvod vyjde ve 14 hodin od Západočeského divadla, poté bude mezi muzeem a Špalíčkem pohřben Masopust a vyhlášena nejkrásnější maska. V muzeu na náměstí zahraje kapela Kartáč. Také děti se pobaví při zhlédnutí loutkové pohádky od 15 hodin ve Valdštejnské obrazárně.

Ústecký kraj

V sobotu přijďte do ústecké zoologické zahrady oslavit 22. narozeniny samice žirafy Rothschildovy Jenny. Po celý den bude připraven doprovodný program - žirafí kvíz v areálu zoo, v Zooškole Heinricha Lumpeho promítání, tvořivá žirafí dílna a také přednáška o historii chovu žiraf v ústecké ZOO. V sobotu se můžete zúčastnit veselého průvodu masek, který vyjde ve 13 hodin z chomutovského Zooparku a užít si masopustní veselici s Divadlem ve tři a kapelou Švejk band. Dále můžete soutěžit o nejlepší masopustní koblihu a vyhrát celoroční vstupenku do Zooparku včetně poukázky na komentované prohlídky.

Liberecký kraj

U příležitosti otevření Oblastní galerie Liberec v nových prostorách bývalých Lázní na Masarykově ulici, bude v sobotu v provozu zvláštní historická linka č. 1 Lidové sady - LÁZNĚ - Fügnerova (- Vozovna). Jízdy bude zajišťovat dvounápravový vůz 6MT ev.č. 117. Linka bude provozována zdarma. Do Vísecké rychty v Kravařích vyrazte v sobotu na oblíbený Masopust. Hlavním cílem této akce je přiblížit návštěvníkům způsob života, řemesel a kultury generací našich předků. Každý z účastníků této lidové veselice se bude moci seznámit s tradičními řemesly, jakými jsou výroba svíček, pletení košů, paličkování, zdobení perníčků či výroba rozmanitých masopustních masek. Samozřejmou součástí této akce je i průvod barevných masek, který doplňuje báječná kapela vyhrávající lidové písně, řeznické pochoutky, kvalitní jídlo a pití či doprovodná divadelní představení a mnoho dalšího.

Královéhradecký festival

V sobotu se v Trutnově uskuteční tradiční masopustní rej. Pro účastníky je připraven bohatý zábavní program na Krakonošově náměstí, který potěší zástupce všech věkových generací. Připomínkou lidových tradic je prodchnut celý masopustní program, zahrnující kromě jiného staročeskou zabijačku, workshop v keramické dílně či vystoupení hudebních kapel a divadelních souborů. V sobotu přijďte fandit na tradiční krkonošský lyžařský závod Krkonošská 70, který odstartuje ze Špindlerova mlýna.

Pardubický kraj

Gingerbread muzeum zahajuje 11. sezónu a srdečně zve na tradiční Ples medu a perníku v Pardubicích, jenž se uskuteční v sobotu od 20 hodin v Kulturním domě v Hronovické ulici. Program plesové zábavy také na tanečním parketu okoření zástupci pardubických výrobců medového perníku. Účastníky plesu jistě potěší soutěžní ochutnávka kvalitní medoviny od nejlepších pardubických včelařů. V neděli od 15 hodin proběhne ve vestibulu Městské knihovny Polička vernisáž výstavy ilustrací oblíbeného českého malíře pravěku a ilustrátora dobrodružné literatury, Zdeňka Buriana. Návštěvníci se vydají po stopách zaniklého světa plného dobrodružství, romantiky i nebezpečí a poznají dobrodružný svět tohoto umělce.

Kraj Vysočina

Telči si v sobotu nenechte ujít Masopust s Podjavořičanem - tradiční lidovou veselici na náměstí! Od deseti hodin přijďte na vepřové hody s ochutnávkou jelit, jitrnic, čerstvého ovaru, košilky, tlačenky. Ve 14 hodin pak vyjde průvod masek za doprovodu hudby Antonína Kernstocka. V neděli se můžete v Havlíčkově Brodě zúčastnit tradičního Masopustního jarmarku. Návštěvníci této lidové veselice se mohou těšit na několik desítek roztomilých masek, které se představí v rozmanitém průvodu. Příjemnou atmosféru pro všechny zúčastněné zaručují i stánky se speciálním masopustním sortimentem, mezi kterým vynikají regionální koblížky, zabijačkové dobroty a medovina pro zahřátí. Za hudebního doprovodu zajišťovaného Havlíčkobrodskou dechovkou se průvod vydává na obcházku městem, kterou osvěžuje několik vystoupení folklorního souboru Kalamajka.

Olomoucký kraj

V sobotu otevírá Hrad Bouzov brány návštěvníkům a sluníčku. Od 11 a 13 hodin se uskuteční první letošní prohlídky, tak si je nenechte ujít. Mohelnické kulturní centrum pořádá v neděli Pohádkový karneval, na kterém Vás čeká tříhodinový program plný tance, originálních soutěží a těch nejkrásnějších dětských písniček.

Jihomoravský kraj

V sobotu si určitě nenechte ujít Valtický vinařský fašank, kombinující masopustní veselici s ochutnávkou těch nejskvostnějších nápojů vyrobených z vinné révy. Hlavní částí první poloviny valtických slavností je tradiční obchůzka masek a maškar, během níž se uskuteční i oblíbené a historicky dodržované pochování basy a či taneční vystoupení za doprovodu některé z vyhrávajících kapel. Podvečerní a večerní část programu se již nese ve znaku taneční zábavy a dobrého jídla. V sobotu od 14 hodin se přijďte se podívat na další pohádkové odpoledne do Campus Square v Brně. Pro děti je připraveno množství pohádek, písniček a na každého malého návštěvníka čeká malý dárek. Maškarní bál s Brněnskými písničkovými tetinami se uskuteční v sobotu v brněnské ZOO.

Zlínský kraj

V sobotu si nenechte ujít novou akci Noční stopa Valachy, která se uskuteční v sobotu ve Velkých Karlovicích. Jde o běžkařský závod okolím Velkých Karlovic, který se ovšem netradičně uskuteční za tmy. Účastnit se jej mohou závodníci napříč všemi věkovými kategoriemi, pro které je připraveno několik různorodých okruhů. O komfort všech zúčastněných se pak postarají termální bazény v nedalekém relaxačním centru či kvalitní občerstvení v přilehlém gril srubu. V neděli se ve středověké tvrzi Hluk uskuteční každoročně pořádaná akce "O najlepší kysané zelé na Slovácku". Volba vítěze záleží na návštěvnících koštu samotných, kteří každý z ochutnaných vzorků ohodnotí. Zajímavý doprovodný program pak zajišťuje třeba i cimbálová muzika, která ke Slovácku neoddělitelně patří.

Moravskoslezský kraj

V sobotu navštivte tradiční masopust v areálu Slezkoostravského hradu, kde pro vás bude připravena pravá lidová zábava, spojená s podáváním nejrůznějších laskomin a spoustou uvolňující zábavy. Kdo přijde v masopustní masce, má vstup zdarma a může se zúčastnit soutěže o nejkrásnější masku. V sobotu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční druhý masopustní průvod zvířecích masek. Průvod bude zahájen ve 13 hodin u pavilonu opic a projde částí areálu zoo s několika zastaveními u výběhů, kde budou moci jeho účastníci dle tradice popřát ošetřovatelům a jejich zvířecím svěřencům hodně zdraví, pohody a plodnosti.

 

Zajímavé akce v okolí

Evropský týden mobility 2023 - Ústí…

16.09.2023 - 22.09.2023
Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem se stejně jako v uplynulých letech zapojí k dnes již tradiční celoevropské akci Evropský týden…

Serial Killer 2023 - Brno

19.09.2023 - 24.09.2023
Brno

Mezinárodní festival těch nejkvalitnějších seriálových novinek z celé Evropy.

Divadlo SKLEP Besídka 2023 - Havlí…

21.09.2023 - 21.09.2023
Kulturní dům Ostrov

Besídka 2023 – Divadlo sklep v Havlíčkově Brodě

Velryba 2023 - Mělník

21.09.2023 - 21.09.2023
Masarykův kulturní dům…

Film Mekuc

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 21. září

Dnes má svátek Matouš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete