Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Jičín

Jičín

Město Jičín.Okresní město Jičín leží v Jičínské pahorkatině na řece Cidlině, v Královehradeckém kraji. Město je v myslích českých obyvatel spojováno převážně s osobou Albrechta z Valdštejna, který provedl v první polovině 17. století rozsáhlou přestavbu města. Pro děti pak bude Jičín neodmyslitelně spojen s postavou loupežníka Rumcajse a lesa Řáholce. V Jičíně žije přibližně 16 000 obyvatel na ro…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Jičín.

Okresní město Jičín leží v Jičínské pahorkatině na řece Cidlině, v Královehradeckém kraji. Město je v myslích českých obyvatel spojováno převážně s osobou Albrechta z Valdštejna, který provedl v první polovině 17. století rozsáhlou přestavbu města. Pro děti pak bude Jičín neodmyslitelně spojen s postavou loupežníka Rumcajse a lesa Řáholce. V Jičíně žije přibližně 16 000 obyvatel na rozloze 2493 ha a každoročně sem přijíždí stovky turistů, kteří zde obdivují velké množství rozličných historických památek. Jičín je také na trase Praha - Krkonoše.

Historie

Předchůdcem dnešního města Jičína byla osada s názvem Staré Místo. Tu koncem 13. století držela manželka Václava II., Guta Habsburská. V té samé době se obyvatelé osady přesunuli z důvodu nedostatku vody zhruba tři kilometry severně ke statku. O něm hovoří listiny královny Guty jako o Giczině. Původně královské město přešlo časem do vlastnictví rodu Vartebmerků.

Za této doby byl postaven kostel sv. Jakuba Většího a v centru města se začalo rýsovat rozlehlé obdélníkové náměstí. Dalšími významnými majiteli panství byli Trčkové z Lípy, kteří zahájili přestavbu a opevnění města. V hradbách byly zbudovány tři brány – Valtická, Holínská a Pražská. Netradičně na náměstí byl postaven zámek, to už však v době nastupující renesance. V jejím duchu se měnila tvář města i za vlastnictví celého panství rodem Smiřických.

K tragické události došlo v roce 1620, kdy se do sporu dostaly dědičky rodového majetku, sestry Markéta a Eliška. Konflikt vyvrcholil výbuchem střelného prachu v zámeckém podzemí. Ten poničil část zámku a poškodil i okolní domy. Po bitvě na Bílé hoře získal konfiskované panství smiřických Albrecht z Valdštejna a promyšleným a velkorysým způsobem započal z Jičína budovat centrum svého Frýdlantského vévodství. Přestavba zasáhla takřka celé město. Rekonstruoval se zámek, šlechtické paláce, kostely, klášterní budovy i měšťanské domy. Pro duchovní klima ve městě měl zásadní význam příchod jezuitů.

Vznikly zcela nové čtvrti pro řemeslníky a zemědělce, které měly sloužit jako jakési výrobní zázemí pro Valdštejnovu početnou profesionální armádu.

Období po Valdštejnově smrti se vyznačovalo častým střídáním majitelů i okupujících armád. K všeobecnému útlumu jistě přispěl i velký počet požárů. Nový rozvoj města přišel s nástupem 19. století, kdy již byl Jičín městem krajským. Byly bořeny hradby i brány a stavěly se nové čtvrti rodinných domů. Přitom zůstalo zachováno historické jádro, které stále nese rysy Valdštejnovi barokní přestavby.

V roce 1813 se na místním zámku sešly korunované hlavy tří císařů protinapoleonské koalice a o deset let později zde byla uzavřena protinapoleonská Svatá aliance.

Co je k vidění

Výhodou Jičína je fakt, že většina památek je situována na malém prostoru a turista je ušetřen dlouhého putování městem. Prohlídka města započíná většinou na náměstí, které je lemováno průčelími starých měšťanských domů. Na první pohled jistě upoutá budova radnice, jejíž přestavba spadá do let 1929-1930. Z církevních staveb zaujme farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, pocházející z první poloviny 18. století. V sousedství kostela se pak dochovala bašta, která měla chránit majetek obce a svobodu vyznání. Nepřehlédnutelným architektonickým skvostem je potom Žerotínský zámek, jehož kořeny sahají až do konce 14. století.

Zajímavost

Druhý týden v září se v Jičíně koná tradiční festival Jičín – město pohádky. Jedná se o ojedinělý projekt v České republice.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete