Statistika našeho portálu

  • 95 086 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Bývalý klášter Milosrdných bratří - Prostějov

Prostějov

Bývalý konvent milosrdných bratří se špitálem a kostelem sv. Jana Nepomuckého se nalézá na severovýchodním okraji historického centra Prostějova.Za povoláním milosrdných bratří do Prostějova stojí slib, který učinila kněžna Marie Anna z Liechtensteina za uzdravení svého syna Jana. V roce 1727 podepsala fundační listinu, ovšem ještě bez uvedení konkrétní lokality a složila jistinu ve výši 4000 zl.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Prostějov
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Prostějov
Obec
Prostějov
Telefon

Bývalý konvent milosrdných bratří se špitálem a kostelem sv. Jana Nepomuckého se nalézá na severovýchodním okraji historického centra Prostějova.

Za povoláním milosrdných bratří do Prostějova stojí slib, který učinila kněžna Marie Anna z Liechtensteina za uzdravení svého syna Jana. V roce 1727 podepsala fundační listinu, ovšem ještě bez uvedení konkrétní lokality a složila jistinu ve výši 4000 zl. O tři roky později byl jako sídlo nového špitálu vybrán Prostějov, kde si milosrdní bratři vybrali na olomouckém předměstí obecní dům. Ačkoli se město postavilo na odpor, kníže Liechtenstein svůj záměr prosadil a pro řád odkoupil nemovitost za 6 000 zl. Milosrdní bratři ve městě působili až do roku 1958. Špitál, sloužící během válečných konfliktů i jako lazaret, se společně s lékárnou nacházel nejprve v budově konventu. Nový nemocniční pavilon, nacházející se v blízkosti kláštera, byl dokončen roku 1898. Po odchodu řeholníků byl do konventu umístěn domov důchodců a nadále zde fungovala i lékárna. V roce 1990 byla budova řádu navrácena, ale využití zůstalo beze změny. Po přestěhování domova důchodců do jiných prostor je konvent od roku 2000 bez využití.

Jednopatrová budova kláštera se nachází při východní straně kostela sv. Jana Nepomuckého. V prvním patře se nacházely cely řeholníků a reprezentativní místnosti převora. Do přízemí byla umístěna lékárna a velký nemocniční sál, sloužící nemocným až do konce 19. století.

A. Š.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 11. duben

Dnes má svátek Izabela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete